Ο Ζόμερ κατέβασε ρολά απέναντι στην Μπάγερν, στην πρεμιέρα της σεζόν 2021/22 στη Bundesliga, με τις Γκλάντμπαχ και Μπάγερν Μονάχου να μένουν στο 1-1, στο Borussia Park.

Τα «πουλάρια» μπήκαν καλύτερα και ευτύχησαν να προηγηθούν μόλις στο 10ο λεπτό. Μετά από λάθος του Ντέιβις, ο Πλεά βγήκε απέναντι στον Νόιερ εκμεταλλευόμενος την κακή αντίδραση του Ουπαμεκανό, πετυχαίνοντας το πρώτο γκολ της σεζόν 2021/22 στην Bundesliga.

Οι Βαυαροί αναγκάστηκαν να πιέσουν και έφτασαν στο 1-1 στο 42ο λεπτό. Σκόρερ ο… συνήθης ύποπτος Λεβαντόφσκι, που σκόραρε με πολύ ωραία προσπάθεια μετά από κόρνερ του Κίμιχ.

Η rekordmeister είχε τα ηνία στο δεύτερο μέρος αλλά η αστοχία και τρομερός Ζόμερ διατηρούσαν το ισόπαλο σκορ, με τους γηπεδούχους να παίρνουν… θάρρος στο τελευταίο 20λεπτο και να απειλούν σε ορισμένες περιπτώσεις την εστία των πρωταθλητών – ανεπιτυχώς.

Μία πτώση του Τουράμ σε μαρκάρισμα του Ουπαμεκανό στο 81′ έφερε φωνές για πέναλτι από πλευράς Γκλάντμπαχ, ωστόσο ο διαιτητής της αναμέτρησης δεν συγκινήθηκε, με το 1-1 να είναι το τελικό σκορ.