Βάζοντας όλα της τα γκολ στο πρώτο ημίχρονο, η Χέρτα νίκησε 3-0 τη Μπάγερ Λεβερκούζεν στο Βερολίνο κι ανέβηκε στην 14η θέση της Bundesliga.

Άσος από… ημίχρονο ήρθε το ματς ανάμεσα στην Χέρτα Βερολίνου και τη Μπάγερ Λεβερκούζεν, που έληξε τελικά με 3-0, για την 26η «στροφή» της φετινής Bundesliga.

Οι «πρωτευουσιάνοι» πήραν το προβάδισμα μόλις στο 4’, από ασίστ του Λουκεμπάκιο και το πρώτο αλλά… πανέμορφο γκολ του Ζεφούικ στο πρωτάθλημα μετά από 16 εμφανίσεις, ενώ κατάφεραν να… αυγατίσουν τα γκολ τους λίγο πριν το ημίωρο…

Με τον Λουκεμπάκιο να «σερβίρει» και δεύτερο τέρμα σε συμπαίκτη του, εν προκειμένω στον Ματέους Κούνια που βρήκε δίχτυα για πρώτη φορά μετά την… όγδοη αγωνιστική, κάνοντας το 2-0!

Από μια ακόμα αντεπίθεση, η Χέρτα έφτασε και σε τρίτο γκολ, αυτή την φορά στο 33ο λεπτό, με τον Κόρδοβα, ενώ στην επανάληψη οι γηπεδούχοι σκόραραν στο 52’, με τον Λουκεμπάκιο να «εξαργυρώνει» την καλή του εμφάνιση με ένα τέρμα. Τέρμα, ωστόσο, που ακυρώθηκε με την χρήση VAR για χέρι του Κόρδοβα στην αρχή της φάσης…

Αυτή ήταν η δεύτερη διαδοχική ήττα για τις ακίνδυνες «ασπριρίνες», οι οποίες έμειναν έτσι στην 6η θέση αλλά στο -7 από την τέταρτη Άιντραχτ Φρανκφούρτης.

Αντιθέτως η Χέρτα ανέβηκε στην 14η θέση του βαθμολογικού πίνακα, ούσα στο +2 από την προτελευταία Αρμίνια Μπίλεφελντ και με έναν βαθμό παραπάνω από την 16η Κολωνία.