Ήττα εντός έδρας απ’ τη Χέρτα, που την φέρνει σε δύσκολη θέση, όσον αφορά την παραμονή της την Bundesliga.

Η Μάιντζ μπήκε δυνατά στο Ολυμπιακό στάδιο του Βερολίνου και κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 25ο λεπτό με τον Βίντμερ, ενώ λίγα λεπτά μετά ο Σταχ είδε το τέρμα του να ακυρώνεται ως οφσάιντ.

Οι φιλοξενούμενοι αφού δεν έκαναν το 2-0 για να «καθαρίσουν» το πρώτο μέρος ισοφαρίστηκαν στις καθυστερήσεις από την Χέρτα. Ο Σέλκε από τα έντεκα βήματα νίκησε τον Ντέχμεν για το 1-1 του ημιχρόνου.

Η Χέρτα με αυτό το 1-1 θα μπορούσε να είχε μείνει και μαθηματικά στην κατηγορία, όμως ο Στέφεν Μπελ είχε διαφορετική άποψη αφού στο 81′ μετά από κόρνερ του Σταχ με κεφαλιά έγραψε το τελικό 2-1 και πλέον η ομάδα του Μάγκατ περιμένει γκέλα στο αυριανό παιχνίδι της Στουτγκάρδης με την Μπάγερν Μονάχου.