Η Φράιμπουργκ εξασφάλισε την έξοδο της στην Ευρώπη μετά το απίθανο 3-4 στην έδρα της Χόφενχαϊμ και στα τρία τελευταία παιχνίδια της σεζόν θα ψάξει για την απόλυτη υπέρβαση.

Μοναδικές στιγμές στην ιστορία της ζει η Φράιμπουργκ, που στα τρία τελευταία παιχνίδια της σεζόν έχει την ευκαιρία να γράψει ιστορία. Με το ασύλληπτο 3-4 στην έδρα της Χόφενχαϊμ ισοβαθμεί στους 55 βαθμούς με την τρίτη Μπάγερ Λεβερκούζεν και στις δύο τελευταίες αγωνιστικές (Ουνιόν εντός, Λεβερκούζεν εκτός) μπορεί να πάρει εισιτήριο Champions League για πρώτη φορά στην ιστορία της, ενώ έχει προκριθεί και στον τελικό κυπέλλου απέναντι στην Λειψία που μπορεί να φέρει το πρώτο τρόπαιο στην ιστορία της!

Το ματς στο Σίνσχαϊμ ήταν συγκλονιστικό. Η Φράιμπουργκ προηγήθηκε νωρίς με τον Σάλαϊ (23’), όμως η Χόφενχαϊμ που έπαιζε για την δική της ευρωπαϊκή έξοδο, γύρισε προσωρινά το παιχνίδι με γκολ από τους Κράμαριτς (32’) και Στίλερ (49’).

Αυτό που ακολούθησε ήταν μία καταιγίδα. Η ομάδα θαύμα του Κρίστιαν Στράιχ βρήκε τρία γκολ μέσα σε 23 λεπτά από τους Γκίντερ (50’), Χόλερ (70’), Γέονγκ (73’), με την Χόφενχαϊμ να μειώνει απλώς στο τελικό 3-4 με τέρμα του Ρούντι στο 84ο λεπτό!