Δύο βαθμούς στη μάχη του τίτλου άφησε στο Χόφενχαϊμ η Μπάγερν που έμεινε στο 1-1 με την τοπική ομάδα. Πήρε τον βαθμό στο 90′ η Στουτγκάρδη του Μαυροπάνου.

Η Μπάγερν τα έβαλε μαζεμένα στο Τσάμπιονς Λιγκ κόντρα στη Ζάλτσμπουργκ και στο Χόφενχαϊμ «κόλλησε». Έμεινε στο 1-1 με την ομάδα του Ζεμπάστιαν Χένες και έδωσε δικαίωμα στη Ντόρτμουντ να ελπίζει με δεδομένο πως ναι μεν είναι 10 βαθμούς πίσω, αλλά έχει και δύο ματς λιγότερα.

Η Χόφενχαϊμ προηγήθηκε στο 32′ με τον Μπάουμγκαρτνερ για να έρθει στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου ο Λεβαντόφσκι να ισοφαρίσει για τους Βαυαρούς που είδαν τρεις φορές γκολ τους να ακυρώνεται. Στο 27′ και στο 42′ ο Μίλερ, αλλά και στο 46′ ο Λεβαντόφσκι βρήκαν δίχτυα, αλλά έμειναν με τη χαρά.

Πολύτιμος βαθμός για τη Στουτγκάρδη

Βαθμό που στο μέλλον μπορεί να αποδειχθείς χρυσός, κατάφερε να αποσπάσει στο Βερολίνο η Στουτγκάρδη.

Οι Σουηβοί με τον Μαυροπάνο για 59 λεπτά στη σύνθεσή τους, απέσπασαν ισοπαλία 1-1 από την Ουνιόν. Στο 40′ η Ουνιόν κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Μαυροπάνου και στο 41′ άνοιξε το σκορ ο Αβονίγι για να έρθει στο 90′ ο Καλάιτζιτς να εκμεταλλευτεί την ασυννενοησία των Κνόχε και Μπάουμγκαρτλ και με σουτ να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα στο ματς.

Στο κόλπο του UCL η Φράιμπουργκ

Τέλος «ζωντανή» στο κόλπο του Τσάμπιονς Λιγκ παρέμεινε η Φράιμπουργκ που επικράτησε εντός έδρας με 3-2 της Βόλφσμπουργκ.

Στο 7′ ο Γκρίφο άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους για να έρθει στο 44′ ο ίδιος παίκτης να κάνει το 2-0. Οι «λύκοι» αντέδρασαν. Μείωσαν στο 52′ με τον Κρούζε και ισοφάρισαν στο 84′ με τον Άρνολντ μετά από λάθος του αμυντικού, Νίκο Σλότερμπεκ. Η Φράιμπουργκ, όμως, έβγαλε ψυχή με τον στόπερ της Φράιμπουτργκ να παίρνε το αίμα του πίσω στο 87′ με υπέροχο γκολ.