Η Μπάγερν Μονάχου κατάφερε να μείνει εκτός DFB Pokal από τον 2ο γύρο, με την Χόλσταϊν Κίελ να προκρίνεται στα πέναλτι με 6-5. Ήρωας ο Γκέλιος, που απέκρουσε και το πέναλτι του Ρόκα, κρίνοντας το αποτέλεσμα.

Η Χόλσταϊν Κίελ στάθηκε με θάρρος απέναντι στο… θηρίο που ήταν η Μπάγερν Μονάχου, κατάφερε να πάει το παιχνίδι στα πέναλτι όπου εκεί ο Ρόκα ήταν ο μοιραίος για τους Βαυαρούς.

Η Μπάγερν μπήκε δυνατά και προηγήθηκε με τον Γκνάρμπι στο 14ο λεπτό αλλά οι φιλοξενούμενοι έκαναν την έκπληξη και αντέδρασαν όταν ισοφάρισαν σε 1-1 στο 37ο λεπτό με τον Μπάρτελς.

Ο Σανέ έβαλε και πάλι την Μπάγερν μπροστά στο σκορ στο 48ο λεπτό και εκεί που όλα έδειχναν πως η ομάδα του Μονάχου θα έπαιρνε την πρόκριση ήρθε η ισοφάριση από την Χόλσταϊν Κίελ στο 95ο λεπτό με τον Βαχλ.

Στην παράταση οι γηπεδούχοι άντεξαν και ο αγώνας πήγε στα πέναλτι.