Χωρίς να εντυπωσιάσει, η Μπάγερν πέρασε από το χιονισμένο Ολυμπιακό Στάδιο του Βερολίνου με το φτωχό 1-0 επί της Χέρτα, συνεχίζοντας την προέλαση της προς τον τίτλο.

Η διαφορά, πλέον, από τη 2η Λειψία ξέφυγε και πάλι στους 10 βαθμούς, με την ομάδα του Μονάχου, βέβαια, να έχει ένα ματς περισσότερο.

Οι γηπεδούχοι, πάντως, έβαλαν δύσκολα στην Μπάγερν, που κατάφερε με το γκολ του Κομάν στο 21ο λεπτό να πάρει ακόμη ένα «τρίποντο».

Νωρίτερα, στο 10′, η ομάδα του Χάνσι Φλικ κέρδισε πέναλτι στο 10ο λεπτό, αλλά ο Λεβαντόφσκι, που ανέλαβε την εκτέλεση, δεν κατάφερε -και όμως- να ευστοχήσει, με τον Γιάρσταϊν να πέφτει σωστά και να αποκρούει.

Στο δεύτερο 45λεπτο και ενώ ο Γιάρσταϊν εξελισσόταν σε μεγάλο πρωταγωνιστή του ματς, η Χέρτα πίεσε για την ισοφάριση, κέρδισε μέτρα στο γήπεδο, αλλά είδε τον Κούνια να πετάει στα σκουπίδια μεγάλη ευκαιρία, με το 0-1 να παραμένει ως το τελευταίο σφύριγμα.