Η Ντόρτμουντ αγριέψε και η Γκλάντμπαχ πλήρωσε τα… σπασμένα! Με τον απολαυστικό Μάρκο Ρόις να «γράφει» δύο γκολ και χατ-τρικ ασίστ, οι Βεστφαλοί διέσυραν τα Πουλάρια (6-0) κι επανέφεραν τα χαμόγελα στο «Signal Iduna Park».

Η σφαλιάρα από την Ρέιντζερς την Πέμπτη ξύπνησε την Μπορούσια Ντόρτμουντ που βρήκε και ξέσπασε πάνω στην Γκλάντμπαχ.

Οι Βεστφαλοί ήταν καταιγιστικοί -ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο- με τον Μάρκο Ρόζε να μην διατάζει παύση πυρός απέναντι στην πρώην ομάδα του, κάτι που έφερε το σκορ στο ασύλληπτο 6-0.

Η Ντόρτμουντ έδειξε από νωρίς ότι βρίσκεται σε καλή μέρα, αφού δύο γρήγορα γκολ από Ρόις (26’) και Μάλεν (32’) έβαλαν το νερό στο αυλάκι, απέναντι στα πουλάρια που είχαν δείξει ότι ξυπνάνε τις τελευταίες αγωνιστικές.

Η τριπλή αλλαγή του Ρόζε στο 67ο λεπτό με Σουλτς, Βολφ και Μουκόκο έκανε τους γηπεδούχους να πατήσουν και πάλι γκάζι, με το αποτέλεσμα να είναι εκκωφαντικό.

Μία βολίδα του Βολφ έκανε το 3-0 (70’), ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μουκόκο επέστρεψε στα γκολ απέναντι σε έναν παραδομένο αντίπαλο.

Ο Ρόις πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ (81’), ενώ το τελικό 6-0 ήρθε από πέναλτι του Εμρέ Τσαν (91’), με την Ντόρτμουντ να παραμένει στο -6 από την Μπάγερν Μονάχου και να διατηρεί τις όποιες ελπίδες τίτλου.