Με γκολ του Καλιγκιούρι επικράτησε η Σάλκε κόντρα στη Φράιμπουργκ και τελικό 1-0 ενώ άνετα επικράτησε και το Αμβούργο απέναντι στη Στουτγάρδη με 3-1 τελικό σκορ.

Φράιμπουργκ – Σάλκε: 0-1

Σε χαμηλές «ταχύτητες» ξεκίνησε το ματς ανάμεσα στους δύο αντιπάλους οι οποίοι δεν κάλυπταν στο πρώτο μισό του αγώνα μεγάλο μέρος του γηπέδου. Οι γηπεδούχοι ήταν εμφανώς πιο επιθετικοί ενώ η Σάλκε ολοκλήρωσε το πρώτο μέρος με χαμένες ευκαιρίες και λίγες καλές φάσεις.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι πάτησαν «γκάζι» και για ένα χρονικό διάστημα κατάφεραν να πιέσουν σημαντικά έχοντας την κυριαρχία της μπάλας. Τελικά ο Καλιγκιούρι τους δικαίωσε στο 62’ ανοίγοντας το σκορ με το 0-1. Μέχρι και το τέλος του αγώνα οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που πίεσαν περισσότερο αλλά δεν κατάφεραν να πετύχουν κάτι παραπάνω.

Αμβούργο – Στουτγάρδη: 3-1

Με το «καλημέρα» ήρθε η πρώτη κόκκινη κάρτα, με το ματς να μην ξεκινάει καλά για την Στουτγάρδη. Στο 4’ ο Μπούρνιτς δέχτηκε κίτρινη και στο 13’ κόκκινη όπου και αποχώρησε για τον πάγκο. Με «κομμένα» τα φτερά συνέχισαν οι φιλοξενούμενοι που στο 20’ δέχτηκαν το πρώτο γκολ για το 1-0 από τον Χουντ. Στην επανάληψη, η Στουτγάρδη βρήκε περισσότερες δυνάμεις και στο 55’ ισοφάρισε με τέρμα του Γκίντσεκ. Ωστόσο το Αμβούργο κατάφερε να «κάμψει» την οποιαδήποτε αντίσταση προέβαλαν οι φιλοξενούμενοι, τους οποίους και «σόκαραν» με το 2-1 στο 65’ από τον Κόστιτς και το 3-1 με τέρμα του Αρπ στο 69’.