Χάρη στον Πάμπλο Ντε Μπλάσις (σκόρερ και των δύο τερμάτων), η Μάιντζ επικράτησε με 2-0 της Φράιμπουργκ, ξεκόλλησε από τις θέσεις του υποβιβασμού της Bundesliga και πήρε τους 3 βαθμούς της νίκης μετά από 2 μήνες!

Ανώτεροι καθ’ όλη την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου ήταν οι γηπεδούχοι, οι οποίοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο, δημιουργώντας αισθητά περισσότερα προβλήματα στην αντίπαλη εστία, ενώ παράλληλα διατηρούσαν τη μπάλα στα πόδια τους στην συντριπτική πλειοψηφία του 45λεπτου. Μάλιστα, κατόρθωσαν να μετουσιώσουν την υπεροχή τους και στον πίνακα του σκορ, χάρη στο εύστοχο πέναλτι του Ντε Μπλάσις στις καθυστερήσεις (45+7’).

Πολύ πιο ισορροπημένο ήταν το δεύτερο ημίχρονο, με την Φράιμπουργκ να κάνει κι εκείνη αισθητή την παρουσία της στον αγωνιστικό χώρο, κερδίζοντας μέτρα στο γήπεδο, ενώ δημιούργησε και ορισμένες -ελαφρώς- απειλητικές στιγμές προς την εστία της Μάιντζ. Ο πρώην άσος του Αστέρα Τρίπολης όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη! Στο 79’ πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ, γράφοντας το 2-0 για την ομάδα του. Αυτό ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.