Η Γκλάντμπαχ βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, όμως χάρη σε δύο γκολ του Τουράμ γύρισε το ματς με την Φράιμπουργκ (2-1) και παραμένει εντός ευρωπαϊκού κόλπου.

Ζωντανές τις ελπίδες για ευρωπαϊκή έξοδο διατήρησε η Γκλάντμπαχ που φέρεται να βγαίνει από το τέλμα που είχε μπει μετά την ανακοίνωση της καλοκαιρινής αποχώρησης του Μάρκο Ρόζε. Δεύτερη νίκη σερί, αυτή τη φορά με πολύ πιο επεισοδιακό τρόπο απέναντι στην Φράιμπουργκ που πουλάει πάντα πολύ ακριβά το τομάρι της.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν από νωρίς με τον Ζάλαϊ (10’) και κατάφεραν να περιορίσουν στο πρώτο μέρος τους κινδύνους μπροστά στην εστία τους. Στην επανάληψη ανέλαβε δράση ο Μάρκους Τουράμ, ο οποίος με δύο γκολ μέσα σε επτά λεπτά (53’, 60’) γύρισε μόνος του το παιχνίδι.

Το VAR στέρησε από την Γκλάντμπαχ το 3-1 (70’), για φάουλ στο ξεκίνημα της φάσης, αλλά το VAR ήταν κι αυτό που επικύρωσε την νίκη, όταν ακύρωσε γκολ της Φράιμπουργκ στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων σε ένα επεισοδιακό φινάλε.