Την Τρίτη η Γκλάντμπαχ άγγιξε το θαύμα κόντρα στην Ρεάλ, με την Λειψία να πληρώνει τα… σπασμένα και τα Πουλάρια να γίνονται η πρώτη ομάδα που πιάνουν τους ταύρους από τα κέρατα την φετινή σεζόν!

Είναι ο ορισμός της ομάδας που χτίζεται αργά, αλλά σταθερά και η οποία κάθε χρόνο τα πηγαίνει όλο και καλύτερα. Η Γκλάντμπαχ βγήκε πέρσι στο Champions League, μα φέτος θέλει κάτι ακόμα μεγαλύτερο.

Την Τρίτη έχασε την ευκαιρία για μία ιστορική νίκη απέναντι στην Ρεάλ Μαδρίτης, όταν το 2-0 στο 87ο λεπτό έγινε τελικά 2-2, όμως απέναντι στην Λειψία, τα πουλάρια δεν επανέλαβαν το ίδιο λάθος.

Ένα γκολ του Βολφ (60’) ήταν αρκετό για να έρθει η νίκη με 1-0 που ανέβαζε την ομάδα του Μάρκο Ρόζε στην τέταρτη θέση. Ο Πλεά είχε επτά λεπτά αργότερα δοκάρι για να αυξήσει κι άλο τον δείκτη του σκορ, ενώ για την Λειψία που υπέστη την πρώτη ήττα της στη φετινή Bundesliga (λίγο μετά την συντριβή από την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με 2-0), ο Σόρλοθ είχε δύο καλές στιγμές στο τέλος, που όμως δεν μετουσιώθηκαν σε γκολ, σε μία φλύαρη και νευρική εμφάνιση για την ομάδα του Νάγκελζμαν.