Η Ντόρτμουντ ηττήθηκε για πρώτη φορά με 2-0 από την Άουγκσμπουργκ, απώλεια βαθμών και για την Λειψία (1-1 με Λεβερκούζεν), και ο Λημνιός δεν βοήθησε στην ήττα της Κολωνίας.

Κάτι τέτοια παιχνίδια εκτός έδρας με ομάδες από τα κάτω στρώματα αποτελούν την αχίλλειο πτέρνα της Ντόρτμουντ τα τελευταία χρόνια. Η Μπορούσια για μία ακόμα φορά έδειξε ευάλωτη στην διαχείριση τέτοιων παιχνιδιών και η Άουγκσμπουργκ με υποδειγματικό τρόπο εκμεταλλεύτηκε όλες τις αδυναμίες των Βεστφαλών για να φτάσει στο 2-0.

Πρόσωπο της αναμέτρησης ο Ντάνιελ Καλιτζιούρι. Στο εντός έδρας ντεμπούτο του με την νέα του ομάδα, ο έμπειρος μεσοεπιθετικός ήταν πυλώνας της μεγάλης έκπληξης. Από δική του εκτέλεση φάουλ, ο Ουντουκάι άνοιξε το σκορ λίγο πριν το ημίχρονο, ενώ στο 54ο λεπτό έφυγε στην πλάτη της άμυνας και με άψογο πλασέ υπέγραψε το 2-0 σε μία από τις πρώτες μεγάλες εκπλήξεις της σεζόν.

Πικρή ήταν η πρώτη γεύση του Δημήτρη Λημνιού από τα γήπεδα της Bundesliga. Ο Έλληνας μεσοπιθετικός μπήκε ως αλλαγή στο 62ο λεπτό όμως δεν έφερε γούρι στην Κολωνία. Η Αρμίνια Μπίλεφελντ βρήκε το γκολ νίκης 12 λεπτά πριν το τέλος και το 1-0 άφησε τους τράγους δίχως πόντο.

Πρώτη απώλεια και για την Λειψία στο 1-1 στην Μπάι Αρένα απέναντι στην Μπάγερ Λεβερκούζεν, ενώ την νίκη της ημέρας πέτυχε η Στουτγκάρδη, που με μεγάλη ανατροπή θριάμβευσε στην έδρα της Μάιντς με 1-4.