Με ένα ξέσπασμα στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, όπου πέτυχε δύο μαζεμένα γκολ, η Σάλκε επικράτησε 3-1 εντός έδρας της Στουτγάρδης, στην αναμέτρηση με την οποία έπεσε η αυλαία της 3ης αγωνιστική στη Μπουντεσλίγκα. Οι «βασιλικοί μπλε» προηγήθηκαν μόλις στο 3’ με εκτέλεση πέναλτι του Μπενταλέμπ, το οποίο υπέδειξε ο διαιτητής με τη βοήθεια του βίντεο. Η Σάλκε όμως στη συνέχεια αντί να ψάξει ένα δεύτερο γκολ, έμεινε πίσω δίνοντας χώρο στη Στουτγάρδη. Οι φιλοξενούμενοι το εκμεταλλεύτηκαν αυτό και στο 40’ έφτασαν στην ισοφάριση με τον Ακολό. Οι γηπεδούχοι όμως μπήκαν πολύ δυνατά στην επανάληψη και στο 47’ πήραν και πάλι το προβάδισμα με κεφαλιά του Νάλντο. Ένα λεπτό αργότερα ο Μπουργκστάλερ έκανε το 3-1, με τη Στουτγάρδη να μην μπορεί να αντιδράσει και τη Σάλκε να πανηγυρίζει τη νίκη.