Η Λειψία έκανε τα εύκολα δύσκολα αλλά άντεξε απέναντι στη Χέρτα και απομακρύνθηκε από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Η Λειψία ετοιμαζόταν για μία άνετη επικράτηση ύστερα κι από το θρίαμβο στη Σκωτία κόντρα στη Σέλτικ για το Champions League, όμως στο τέλος κινδύνεψε με σοκ απέναντι στη Χέρτα. Το 3-2 για την 9η αγωνιστική της Bundesliga της έδωσε εν τέλει το “τρίποντο” που την απομάκρυνε από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τρία γκολ στο 1ο ημίχρονο χάρη στους Έμιλ Φόρσμπεργκ, Ντάβιντ Ράουμ και Γουίλι Όρμπαν (είχαν και δοκάρι) και έδειχναν έτοιμοι για μία σπουδαία νίκη. Οι παίκτες του Σάντρο Σβαρτς έδειξαν χαρακτήρα στο 2ο ημίχρονο και μείωσαν με τους Ντόντι Λουκεμπάκιο και Στέβαν Γιόβετιτς μέχρι το 64ο λεπτό.

Το παιχνίδι πήρε άγρια ομορφιά, με τις δύο ομάδες να έχουν ευκαιρίες για το επόμενο γκολ (η Χέρτα είχε και δοκάρι στο 2ο ημίχρονο), όμως τελικά το σκορ έμεινε ως είχε.