Η Λειψία επέστρεψε στην κορυφή της Bundesliga μετά την άνετη επικράτηση επί της Φράιμπουργκ (3-0) και… περιμένει το Klassiker. Ούτε τώρα νίκη για την Σάλκε κόντρα στην Μάιντς (2-2).

Στην κορυφή της Bundesliga σκαρφάλωσε η Λειψία έχοντας ματς περισσότερο από Μπάγερν και Ντόρτμουντ, που επικράτησε της Φράιμπουργκ με σκορ 3-0.

Οι «ταύροι» είχαν μεγάλη ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ στο 18΄ όμως το σουτ του Φόρσμπεργκ σταμάτησε στο δοκάρι και το 0-0 παρέμεινε. Ωστόσο η Λειψία δεν άργησε να σκοράρει και στο 26΄ πήρε το προβάδισμα με γκολ του Κονάτε από ασίστ του Μουκιέλε με κεφαλιά. Στο 70΄ ο Σάμπιτσερ με εύστοχη εκτέλεση από την άσπρη βούλα έκανε το 2-0 και διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, για να έρθει στο 89΄ ο Ανχελίνο και με πολύ ωραία εκτέλεση φάουλ να κάνει το τελικό 3-0 για την ομάδα του Γιούλεν Νάγκελσμαν.

Μάιντς – Σάλκε 2-2

Toν πρώτο της βαθμό στη φετινή Bundesliga πήρε η Μάιντς, χάρη σε δύο πέναλτι, κόντρα Σάλκε (2-2), που κάνει ένα από τα χειρότερα ξεκινήματα της ιστορίας της, καθώς έπειτα από επτά αγωνιστικές δεν έχει πανηγυρίσει ακόμη μια νίκη και βρίσκεται στην 17η θέση του βαθμολογικού πίνακα. O Mπροζίνσκι άνοιξε το σκορ για την Μάιντς με πέναλτι στο 6΄. Oι «βασιλικοί μπλε» έφτασαν στην ισοφάριση στο 37΄ με μια καταπληκτική εκτέλεση φάουλ του Ουθ, όμως οι γηπεδούχοι με ακόμη ένα πέναλτι, του Ματετά αυτή τη φορά, πήραν ξανά το προβάδισμα. Στο 50΄ η Σάλκε κατάφερε να σκοράρει με τον Καμπάκ, όμως με τη βοήθεια του VAR o διαιτητής είδε πως υπάρχει χέρι στην αρχή της φάσης. Ωστόσο, κατάφεραν και πήραν τον βαθμό της ισοπαλίας, χάρη σε ένα αυτογκόλ του Σεντ Τζουστ, με τη μπάλα να χτυπάει πάνω του και να καταλήγει στα δίχτυα της ομάδας του στο 82΄ για το τελικό 2-2.

Ουνιόν Βερολίνου – Αρμίνια Μπίλεφελντ 5-0

Η Ουνιόν συνέτριψε την Αρμίνια με σκορ 5-0, και συνέχισε την πολύ καλή της πορεία φτάνοντας στην 4η θέση της βαθμολογίας. Η Ουνιόν δεν άφησε κανένα περιθώριο στους νεοφώτιστους, καθώς μόλις στο 3΄ άνοιξαν το σκορ με τον Έντο και στο 13΄ διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Άντριχ. Μάλιστα, η αναμέτρηση είχε ουσιαστικά τελειώσει πριν τη λήξη του ημιχρόνου με τον Μπέκερ να κάνει το 3-0 στο 45+2΄. Στο δεύτερο ημίχρονο η Ουνιόν πέτυχε ακόμα δύο τέρματα δίνοντας διστάσεις θριάμβου στη νίκη της. Στο 52ο λεπτό ο Κρούσε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι σκόραρε το τέταρτο τέρμα της ομάδας του και στο 89΄ ο Τόιχερτ έκανε το 5-0 που έμεινε μέχρι και το σφύριγμα της λήξης.

Στουτγκάρδη – Άιντραχτ Φρανκφούρτης 2-2

Αν και βρέθηκε να χάνει με 2-0 η Άιντραχτ κατάφερε και πήρε την ισοπαλία (2-2) κόντρα στην Στουτγκάρδη. Oι «κόκκινοι» άνοιξαν το σκορ στο 17΄ με πέναλτι του Νικολάς Γκονσάλες και διπλασίασαν τα τέρματά τους στο 37ο λεπτό μς τον Κάστρο. Η Άιντραχτ έβγαλε αντίδραση στο δεύτερο ημίχρονο και αρχικά μείωσε με τον Αντρέ Σίλβα στο 61΄ και έφτασε στη ισοφάριση στο 75ο λεπτό με τον Άμπραχαμ.

Άουγκσπουργκ – Χέρτα 0-3

Πολύ σημαντικό διπλό πέτυχε η Χέρτα κόντρα στην Αουγκσμπουργκ με σκορ 2-0 και ανέβηκε στην 13η θέση, φεύγοντας μακριά από την ζώνη του υποβιβασμού. H «μεγάλη κυρία» άνοιξε το σκορ στο 44΄ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ματέους Κούνια και στο 52΄ ο Λουκεμπάκιο έκανε το 2-0 για την ομάδα του. Το τελικό 3-0 έκανε ο Πιόντεκ στο 86΄ από ασίστ του Κούνια.