Η Βόλφσμπουργκ δεν ξέφυγε από τον κανόνα που την θέλει να περνάει… αέρα από την έδρα της Λεβερκούζεν, έφυγε με το εμφατικό 1-4 από την “Μπάι Αρίνα” σταματώντας το σερί της αγκαλιάζοντας παράλληλα την 6η θέση.

Οι Λύκοι μάχονται για την έξοδο στο Europa League και πήραν μεγάλη νίκη κόντρα σε μια ομάδα που μόλις είχε ανέβει στο Νο3 της Bundesliga, ενώ οι ίδιοι κράτησαν πιο σφιχτά το Νο6. Έτσι, διατηρήθηκε η εντυπωσιακή παράδοση που είχαν οι Wolfe στην έδρα της Λεβερκούζεν καθώς έφυγαν από εκεί με 6ο διπλό τα τελευταία 8 χρόνια.

Στο 43’ ο Πόνγκρατσιτς έπειτα από καταπληκτικό φάουλ του Αρνολντ έκανε το 0-1 με κεφαλιά σε ένα πρώτο μέρος στο οποίο η Βόλφσμπουργκ πίεσε καταπλητκικά στο αντίπαλο μισό και δημιούργησε blackout στην Λεβερκούζεν. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι ανάγκασαν την ομάδα του Πέτερ Μποσζ να καταρρεύσει ολοκληρωτικά μέσα σε ένα δεκάλεπτο.

Στο 64’ το φάουλ του Αρνολντ κόντραρε και πήγε μέσα (0-2) και τρία λεπτά μετά με κεφαλιά ο Στέφεν μετά τη σέντρα του Ζοάο Βίκτορ, ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-3. Στο Πόνγκρασιτς ο 75’ έδωσε με νέα κεφαλιά και δεύτερο προσωπικό γκολ χαρακτήρα party στο ματς και στο 85’ ο Μπαουμγκάρντλινγκερ από κοντά διαμόρφωσε το τελικό 1-4.