Με βασικό σε όλο το 90λεπτο τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο, η Ντόρτμουντ επικράτησε εύκολα με 3-0 επί της Στουτγάρδης και βρήκε λίγη από τη χαμένη της αυτοπεποίθηση επιστρέφοντας στις καλές εμφανίσεις και τις νίκες.

Η Ντόρτμουντ έπαιξε με αυτοπεποίθηση κερδίζοντας δίκαια, για να κάνει ακόμη ένα βήμα για την παρουσία της στους ομίλους του Champions League την επόμενη σεζόν.

Οι φάσεις στο ξεκίνημα της αναμέτρησης ήταν ελάχιστες μέχρι ο Πούλισιτς άνοιξε το σκορ στο 38’ για το 1-0 εκεί που δεν φαινόταν να έρχεται κάποιο τέρμα. Ο Ρόις έφτασε μία… ανάσα από το 0-2 στο 41’ αλλά τα πάντα τελείωσαν με το ξεκίνημα της επανάληψης.

Ο Μπατσουαγί έκανε το 2-0 στο 48’ και πλέον, απελευθερωμένοι από το άγχος οι γηπεδούχοι, έφτασαν και σε τρίτο γκολ με τον Φίλιπ στο 59’ για το τελικό 3-0. Ακόμοι ήταν εκείνοι που έφτασαν πιο κοντά στο γκολ μέχρι το τέλος.