Η Μπάγερν Μονάχου και ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι έκαναν ότι ήθελαν την Άιντραχτ Φρανκφούρτης, την οποία και φιλοδώρησαν με πεντάρα (5-0). Με ανατροπή επικράτησε της Χόφενχαϊμ η Λειψία (2-1).

Είναι η καλύτερη ομάδα στην Ευρώπη, τρεμπλούχος, μεσοβδόμαδα έριξε τέσσερα στην Ατλέτικο Μαδρίτης του Τσόλο Σιμέονε και συνεχίσε σήμερα σε αμείωτο ρυθμό.

Αυτή τη φορά το… θύμα του τρομακτικού, Λέβα, ήταν η Άιντραχτ Φρανκφούρτης που άντεξε μόλις 10′. Η ομάδα του Χάνσι φλικ μέσα σε 26′ «κλείδωσε» τη νίκη για την πρωταθλήτρια, με τους φιλοξενούμενους να μη μπορούν να βγάλουν αντίδραση.

Στην επανάληψη ο Πολωνός στο 60ο λεπτό, ολοκλήρωσε το χατ τρικ του και έγινε αλλαγή για να ξεκουραστεί. Παρά το ότι οι γηπεδούχοι έκαναν αλλαγές για ξεκούραση δεν κατέβασαν το ρυθμό τους και πέτυχαν άλλα δύο τέρματα με τους Σανέ (72′) και τον 17χρονο, Μουσιάλα στο 90′ για το τελικό 5-0!

Η πρωτοπόρος Λειψία αν και έμεινε μόλις στο 8ο λεπτό πίσω στο σκορ από την Χέρτα Βερολίνου εντός έδρας με σκόρερ τον Κόρντομπα, η ομάδα του Γιούλιαν Νάγκελσμαν δεν αγχώθηκε και πήρε το τρίποντο.

Ο Ουπαμεκάνο ισοφάρισε άμεσα σε 1-1 (11′), ενώ στην επανάληψη η Χέρτα έμεινε με 10 παίκτες καθώς αποβλήθηκε ο Ζέφουικ με δεύτερη κίτρινη κάρτα (50′). Ο… συνήθης ύποπτος Μαρσέλ Σάμπιτζερ, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 77ο λεπτό ολοκλήρωσε την ανατροπή για τους «ταύρους» που παρέμεινε στο +1 από την Μπάγερν.

Στο άλλο παιχνίδι η Γκλάντμπαχ έκανε τα εύκολα δύσκολα καθώς άνοιξε το σκορ στο 15ο λεπτό με τον Στιντλ αλλά, πριν το τέλος του πρώτου μέρους η Μάιντζ γύρισε το παιχνίδι με τον Ματέτα να σκοράρει δύο φορές για το 2-1 του ημιχρόνου (23′,36′).

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι… σοβαρεύτηκαν και με πρωταγωνιστή των Χόφμαν έφυγαν με το διπλό από το Opel Arena, με τον Γερμανό να σκοράρει με πέναλτι στο 76′ και να δίνει την ασίστ για το 3-2 του Γκίντερ στο 83′.

Αντίθετα Ουνιόν Βερολίνου και Φράιμπουργκ μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις, 1-1 στο Βερολίνο με τέρματα τον Γκρίφο (34′) και Άντριχ (36′).