Η Μπάγερν Μονάχου βάζει προκλήσεις στον εαυτό της και τις περνάει με άριστα, καθώς βρέθηκε πίσω με 0-2 στο ημίχρονο από την Μάιντς, αλλά όχι μόνο το γύρισε, αλλά επικράτησε και με 5-2.

Κάθε φορά θέτει και νέες προκλήσεις στον εαυτό της. Προσπαθεί να το κάνει λίγο πιο δύσκολο για να μην βαριέται. Έτσι, κι αλλιώς η Μπάγερν Μονάχου μπορεί να πετύχει τα πάντα εντός συνόρων.

Η Μάιντς έκανε το τέλειο πρώτο μέρος στην Αllianz Arena. Αμύνθηκε ιδανικά, κράτησε το μηδέν, κοίμισε τους Βαυαρούς και πήγε στο ημίχρονο προηγούμενη με 0-2 χάρη σε τέρματα των Μπούρκαρντ (32’) και Χακ (44’). Στην πραγματικότητα, όμως, δεν είχε κάνει ούτε την μισή δουλειά.

Η Μπάγερν φαίνεται ότι θύμωσε και στην επανάληψη τα σάρωσε όλα. Μέσα σε ένα δεκάλεπτο, το προβάδισμα είχε κάνει φτερά χάρη σε τέρματα των Κίμιχ (50’) και Σανέ (55’). Το αυτογκόλ του Μπαρέιρο που θα έκανε το 3-2 (65’) ακυρώθηκε μέσω VAR, όμως το νερό είχε μπει στο αυλάκι.

Ο Νίκλας Ζίλε έδωσε προβάδισμα στο 70ό λεπτό και ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι έβαλε το κερασάκι στην τούρτα (76’, 83’), φτάνοντας τα 19 φετινά τέρματα στην Bundesliga, γράφοντας το τελικό 5-2.