Το πάλεψε, το ήθελε και το έκανε η Στουτγκάρδη κόντρα στην Μπάγερν. Πήρε την ισοπαλία μέσα στο Allianz Arena με 2-2 και ο βαθμός αυτός την έβαλε σε περιπέτειες παραμονής.

Το μικρό θαύμα έγινε. Η Στουτγκάρδη βρήκε την πρωταθλήτρια Μπάγερν χαλαρή και έμεινε όρθια στο Μόναχο (2-2). Ως εκ τούτου κατά 99,9% γλίτωσε τον απευθείας υποβιβασμό (η Αρμίνια θα ακολουθήσει την Γκρόιτερ Φιρτ) και θα προσπαθήσει να γλιτώσει και τα μπαράζ παραμονής.

Για να γίνει αυτό, θα πρέπει η Χέρτα να χάσει την τελευταία αγωνιστική στο Ντόρτμουντ από την Μπορούσια (σχετικά λογικό) και η ίδια να κερδίσει εντός έδρς την Κολωνία που θα παίζει για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Στο Μόναχο, οι Σουηβοί χτύπησαν πρώτοι με τον Τιάγκο Τομάς (4’), όμως μετά δέχθηκαν μία καταιγίδα.

Ο Τόμας Μίλερ απάντησε με δοκάρι (12’) και παρότι οι φιλοξενούμενοι άγγιξαν το 0-2 με τον Μαρμούς (22’) έκλεισαν το ημίχρονο πίσω στο σκορ.

Ο Ντίνος Μαυροπάνος στην προσπάθεια του να γλιτώσει το σίγουρο γκολ από σουτ του Γκνάμπρι (35΄) έστειλε την μπάλα πιο βαθιά στα δίχτυα της ομάδας του, ενώ στο 44ο ο Τόμας Μίλερ με υπέροχο τελείωμα έκανε το 2-1!

Ο ίδιος παίκτης είχε δεύτερο δοκάρι (51’), όμως στην επόμενη φάση ο Κάλαϊτζιτς με κεφαλιά ακριβείας ισοφάρισε εκ νέου (52’, 2-2).

Στο τελευταίο 20λεπτο αμφότερες οι ομάδες είχαν ευκαιρίες να πάρουν την νίκη, με κορυφαία το τρίτο δοκάρι για την Μπάγερν με τον Λεβαντόφσκι (76’), ωστόσο το 2-2 έμεινε ως το τέλος, που για την Στουτγκάρδη μοιάζει σαν νίκη!