Μετά από 19 συνεχόμενες ήττες σε όλες τις διοργανώσεις, η Βέρντερ Βρέμης κατάφερε να γευτεί την γλυκιά χαρά της… ισοπαλίας, φεύγοντας με το 1-1 από την Αλιάντς Αρένα.

Τα παιχνίδια με την Μπάγερν είναι πάντα ένας εφιάλτης για την Βέρντερ Βρέμης. Πως να μην είναι, αφού μέχρι σήμερα μετρούσε 19 συνεχόμενες ήττες είτε εντός είτε εκτός έδρας; Αυτό όμως δεν είναι το χειρότερο. Στις 9 τελευταίες επισκέψεις στο Μόναχο, η ομάδα της Βρέμης έφαγε 43 γκολ, κοντά ένα τάληρο στο ματς!

Η κορυφαία πελάτισσα των Βαυαρών ήταν αυτή που από το πουθενά έκανε την ζημιά! Οι απουσίες του Χάνζι Φλικ (Τολισό, Κίμιχ, Ντέιβις) και η κούραση των διεθνών (στον πάγκο Γκνάμπρι, Σανέ) έφερε εναλλακτική ενδεκάδα και ντεμπούτο για τον 17χρονο Άγγλο μεσοεπιθετικό, Μουσιάλα!

Η Βέρντερ Βρέμης μυρίστηκε την ευκαιρία και δεν την άφησε ανεκμετάλλευτη. Παρότι ο Μάνουελ Νόιερ της στέρησε δις το γκολ σε σπουδαία ευκαιρία στο 14ο λεπτό, άνοιξε το σκορ με διαγώνιο σουτ του Έγκεστάιν και παρότι η Μπάγερν βρήκε γκολ ισοφάρισης με τον Κομάν (62’, 1-1), η ισοπαλία έμεινε ως το τέλος στην πρώτη εντός έδρας φετινή απώλεια των Βαυαρών, που θα μπορούσαν και να χάσουν αν στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Σάρτζεντ το πίστευε πιο πολύ στις δύο σημαντικές ευκαιρίες που είχε.

Μόνη στην δεύτερη θέση, εντελώς αθόρυβα, σκαρφάλωσε η αήττητη Μπάγερ Λεβερκούζεν. Οι ασπιρίνες μολονότι ισοφαρίστηκαν με απίστευτο αυτογκόλ του τερματοφύλακα τους από την Αρμίνια Μπίλεφελντ, βρήκαν τρόπο να αποδράσουν με 1-2 και πλέον βρίσκονται στον πόντο πίσω από την Μπάγερν Μονάχου.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 8ης αγωνιστικής της Bundesliga έχουν ως εξής

Αρμίνια Μπίλεφελντ – Μπάγερ Λεβερκούζεν 1-2

(47’ αυτ. Χράντετσκι / 27’ Μπέιλι, 88’ Ντράγκοβιτς)

Γκλάντμπαχ – Άουγκσμπουργκ 1-1