Πολύ απλά και όμορφα, ό,τι και να κάνεις απέναντι σε αυτήν την Μπάγερν μοιάζει λίγο. Η Ντόρτμουντ το προσπάθησε, έκανε το λάθος να προηγηθεί, αλλά η ομάδα του Μονάχου, έδειξε στους Βεστφαλούς ποιος είναι το αφεντικό!

Δεν σταματάει πουθενά η Μπάγερν. Η ομάδα του Μονάχου στο πρώην… σπίτι του Λέβα έδειξε πως «παίζει» μόνη της αφού μετράει έξι συνεχόμενες νίκες και βρίσκεται -φυσικά- στην κορυφή της Μπουντεσλίγκα στο +2 από την Λειψία.

Ωστόσο σήμερα στο Βεστφάλεν δεν ήταν όλα τέλεια για τους τρεμπλούχους, καθώς έχασαν τον Κίμιχ με τραυματισμό, με τον Γερμανό να φεύγει με κλάμματα από το γήπεδο. Ο Λεβαντόφσκι βρήκε δίχτυα στο 27ο λεπτό, ωστόσο το VAR είχε διαφορετική άποψη και ακύρωσε το τέρμα του Πολωνού για οφσάιντ.

Αφού η Ντόρτμουντ δεν δέχθηκε το γκολ άνοιξε το σκορ με τον αρχηγό της Μάρκο Ρόις (45′), όμως η… χαρά δεν κράτησε πολύ με τον Αλάμπα να ισοφαρίζει στις καθυστερήσεις με υπέροχο φάουλ (1-1). Στην επανάληψη οι «βαυαροί» δεν είχαν όρεξη για… αστεία και με πρωταγωνιστή τον Πολωνό στράικερ που είχε ένα γκολ 48′, μία ασίστ στον Σανέ στο 80ο λεπτό (και ένα ακόμα ακυρωμένο στις καθυστερήσεις) καθάρισε τη νίκη παρά το ότι λίγο πριν το φινάλε ο Χάαλαντ (83′) μείωσε στο τελικό 2-3 για την δεύτερη συνεχόμενη απόδραση της Μπάγερν από την Βεστφαλία με το τρίποντο.