Η μέτρια Μπάγερ Λεβερκούζεν έκανε πλάκα στην ποτισμένη με άγχος Αϊντραχτ Φρανκφούρτης (3-1) και έβαλε φωτιά στην μάχη για τα εισιτήρια του Champions League.

Τα απόνερα από την δήλωση αποχώρησης του προπονητή Άντι Χίτερ (για την Γκλάντμπαχ) και του αθλητικού διευθυντή Φρέντι Μπόμπιτς (για την Χέρτα) κινδυνεύουν να πνίξουν την Αϊντραχτ που πάει να χάσει μία σίγουρη έξοδο στο Champions League.

Δεύτερη ήττα στα τελευταία τρία παιχνίδια για την ομάδα της Φρανκφούρτης που μετά το 3-1 από την Μπάγερ Λεβερκούζεν νιώθει καυτή την ανάσα της Μπορούσια Ντόρτμουντ που την πλησίασε στον πόντο.

Οι αποκρούσεις του Τραπ κράτησαν την Αϊντραχτ για 70 λεπτά μέσα στο παιχνίδι, όμως στο τέλος έβρεξε γκολ. Μία κεφαλιά του Μπέιλι άνοιξε το σκορ (70’), ενώ δέκα λεπτά αργότερα ο Λούκας Αλάριο διπλασίασε τα τέρματα για τις ασπιρίνες.

Το γκολ του Αντρέ Σίλβα (90’, 2-1) έδωσε κάποιες ελπίδες, όμως στην επόμενη φάση ο Ντεμιρμπάι έγραψε το τελικό 3-1, που διατηρεί τις μαθηματικές ελπίδες των ασπιρίνων (στο -6, τρεις αγωνιστικές πριν το τέλος) για ένα εισιτήριο Champions League.