Άουγκσμπουργκ-Μπάγερν Μονάχου 1-4

Το πρωτάθλημα Γερμανίας πανηγύρισε για έκτη συνεχόμενη φορά η Μπάγερν Μονάχου που κέρδισε με 1-4 την Άουγκσμπουργκ εκτός έδρας. Το σκορ άνοιξε πρώτη η Άουγκσμπουργκ με αυτογκόλ του Σούλε στο 18′, όμως η ομάδα του Χάινκες απάντησε στο 32′ με τον Τολισό να ισοφαρίζει. Μάλιστα, έξι λεπτά αργότερα (38′) ο Χάμες έκανε την ανατροπή για τους Βαυαρούς, γράφοντας το 1-2. Ο Άριεν Ρόμπεν στο 62′ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 1-3 και ο Βάγκνερ στο 87′ έβαλε το κερασάκι στην τούρτα, κάνοντας το 1-4 και δίνοντας το έναυσμα για πανηγυρισμούς.

Φράιμπουργκ-Βόλφσμπουργκ 0-2

Η Βόλφσμπουργκ πήρε το “ντέρμπι” απέναντι στην Φράιμπουργκ με 0-2, αυξάνοντας έτσι τις πιθανότητές της για παραμονή στην Bundesliga. Το σκορ για τους φιλοξενούμενους μόλις στο 2′ ο Ντίνταβι, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 83′ πέτυχε και δεύτερο τέρμα στην αναμέτρηση, κάνοντας το 0-2. Στο 94′ ο Πέτερσεν έχασε πέναλτι για τη Φράιμπουργκ με την Βόλφσμπουργκ να παίρνει τη νίκη.

Γκλάντμπαχ-Χέρτα Βερολίνου 2-1

Νίκη με ανατροπή πήρε η Γκλάντμπαχ απέναντι στη Χέρτα Βερολίνου, την οποία κέρδισε με 2-1 εντός έδρας. Η Χέρτα ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ με τον Καλού στο 40′ να κάνει το 0-1. Όμως, υπολόγιζε χωρίς τον Θοργκάν Αζάρ που με δύο γκολ στο 75′ και στο 79′ (με εκτέλεση πέναλτι) γύρισε το παιχνίδι για την Γκλάντμπαχ και της έδωσε τη νίκη.

Κολωνία-Μάιντζ 1-1

Κολωνία και Μάιντζ τα έπαιξαν όλα για όλα στη μεταξύ τους αναμέτρηση, αφού χρειάζονταν και οι δύο τους τρεις βαθμούς, ώστε να ελπίζουν σε σωτηρία. Ωστόσο έμειναν ισόπαλες με 1-1, με τον Χέκτορ να είναι αυτός που έκανε το 1-0 για την Κολωνία στο 7ο λεπτό της αναμέτρησης. Το τελικό 1-1 έκανε ο πρώην παίκτης του Αστέρα Τρίπολης, Πάμπλο Ντε Μπλάσις στο 50′ δίνοντας τον βαθμό στη Μάιντζ.