Παραμένοντας στην Μπουντεσλίγκα έπειτα από το εντυπωσιακό 5-0 της Μπάγερν, οι Σάλκε, Άιντραχτ και Μάιντς κατάφεραν να επικρατήσουν ενώ η Άουγκσμπουργκ μόνο να ισοφαρήσει…

Μάιντς – Αμβούργο: 3-2

Μεγάλη νίκη πέτυχε η Μάιντς επί του Ανβούργου. Με το σκορ ν’ ανοίγει μόλις στο 2′ με γκολ του Μαξίμ οι γηπεδούχοι πήραν “ανάσα” αλλά τη φόρα τους… έκοψε στο 9′ Γουάλας που ισοφάρισε απαντώντας πολύ άμεσα. Μέχρι το ημίχρονο το σκορ παρέμεινε ίδιο και το ματς ήταν ανοιχτό. Στο ξεκίνημα της επανάληψης ο Μπελ πέτυχε με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι ένα γκολ για το 2-1, ενώ στο 58’ ο Λάτσα έκανε το 3-1. Το μόνο που μπόρεσαν να πετύχουν οι φιλοξενούμενοι μέχρι και τις καθυστερήσεις ήταν άλλο ένα γκολ για το 3-2 με πέναλτι του Σαλίχοβιτς.

Χέρτα Βερολίνου – Σάλκε: 0-2

Την τύχη με το μέρος της είχε η Σάλκε που πέτυχε το διπλό, μιας και στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο Χαραγκούτσι αποβλήθηκε για επικίνδυνο μαρκάρισμα στον Μπούργκσταλερ και άφησε τους γηπεδούχους με δέκα παίκτες. Στο 54′ οι φιλοξενούμενοι με γκολ του Γκορέτσκα από πέναλτι που έκανε ο Νταρίντα στον Αρίτ έκαναν το 0-1. Η σταθερότητα στην άμυνα της Σάλκε και το γκολ του Μπούργκσταλερ στο 78′ τους χάρισε την νίκη.

Αννόβερο – Άιντραχτ: 1-2

Η Άιντραχτ Φρανκφούρτης πήγε στο Αννόβερο με έναν και μόνο στόχο και δικαιώθηκε έστω και στο 90′. Από το 10′ όπου ο Χάλερ με μια κόντρα επίθεση πέτυχε το 0-1 οι διαθέσεις των φιλοξενούμενων ήταν ξεκάθαρες. Μπορεί το Αννόβερο στο 36′ να ισοφάρισε στο 1-1 με γκολ του Σανέ, στο δεύτερο όμως 45λεπτο η Άιντραχτ ήταν πιο ανώτερη. Βέβαια έχασε αρκετές ευκαιρίες και “καρδιοχτύπησε” αλλά πριν την εκπνοή στο 90′ ο Ρέμπιτς με ωραίο σουτ από τα 20 μέτρα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και πέτυχε την νίκη για την ομάδα του.

Χόφενχαϊμ-Αουγκσμπουργκ: 2-2

Σε αγωνία άφησαν τους θεατές τους οι δύο ομάδες αφού μέχρι και το πρώτο ημίχρονο κανένα γκολ δεν είχε σημειωθεί ενώ οι καλές φάσεις ήταν ελάχιστες. Τότε στο 52′ ο Χούμπνερ εκμεταλλεύτηκε την ασυνεννοησία στην άμυνα των φιλοξενούμενων και έκανε από κοντά το 1-0. Η Χόφενχαϊμ πλησίασε σε δεύτερο γκολ το οποίο δεν πέτυχε ποτέ και στο 75′ ο Γκρέγκοριτς κατάφερε και να ισοφαρίσει με σουτ από τα 14 μέτρα. Στη συνέχεια ο Ουτ στο 85′ κατάφερε να κάνει το 2-1 για τους γηπεδούχους, οι οποίοι στο 89′ με το αυτογκόλ του Φογκτ λούστηκαν την… ψυχρολουσία με το τελικό 2-2.