Η κρίση στην Ντόρτμουντ, που παραχώρησε 2-2 στη Χόφενχαϊμ, καλά κρατεί, με το Champions League να φαντάζει πλέον άπιαστο όνειρο. Σοκ και για Λεβερκούζεν, που προηγήθηκε 2-0 στο 84’ και ήρθε 2-2 με τη Μάιντς.

Η Μπορούσια δεν τα κατάφερε ούτε απέναντι στη Χόφενχαϊμ (2-2) για την 21η αγωνιστική της Bundesliga και με μόλις μια νίκη στην τελευταία εξάδα αγώνων, βλέπει να απομακρύνεται ακόμη περισσότερο ο νέος στόχος της εξόδου στο Champions League. Γιατί για τίτλο είναι αστείο και μόνο να αναφέρεται! Αντίθετα, θα πρέπει άμεσα να αλλάξει τσιπάκι γιατί διαφορετικά όχι… σεντόνι, αλλά θα μείνει και εκτός Ευρώπης.

Ιδιαίτερα γρήγορος ήταν ο ρυθμός από τα πρώτα λεπτά στο «Signal Iduna Park», με τη Ντόρτμουντ να «παίρνει κεφάλι» στο σκορ στο 24’ με τον Σάντσο και τη Χόφενχαϊμ να βγάζει γρήγορη αντίδραση και να ισοφαρίζει στο 31’ με τον Νταμπούρ. Οι δύο ομάδες προσπάθησαν για το δεύτερο γκολ, αλλά οι άμυνες είχαν σωστές αντιδράσεις. Οι φιλοξενούμενοι σόκαραν για δεύτερη φορά τη Μπορούσια στο 51’ με τον Μπεμπού που έκανε την ανατροπή. Στο 58’ ο Χάαλαντ έφερε ξανά το ματς στα ίσια, αλλά το γκολ σωστά ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Ο Νορβηγός σκόραρε ξανά στο 81’ και αυτή τη φορά το 15ο φετινό του τέρμα μέτρησε, για να γίνει έτσι το 2-2, που έμελλε να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Ήπιε… ασπιρίνες η Λεβερκούζεν

Ένα παιχνίδι που έμοιαζε δικό της, έχασε μέσα από τα χέρια της η Λεβερκούζεν. Η Μπάγερ, η οποία προηγήθηκε με 2-0 στο 84’, είδε την προτελευταία του πίνακα, Μάιντς να σκοράρει δύο φορές στο 89’ και στις καθυστερήσεις και να την σοκάρει. Για τους φιλοξενούμενους ήταν ένας βαθμός-χρυσάφι στη μάχη που δίνει την παραμονή στα μεγάλα σαλόνια, ενώ για τους γηπεδούχους ήταν ένα τεράστιο πισωγύρισμα στη δική τους προσπάθεια για να κερδίσουν ένα εισιτήριο για το Champions League.

Η Λεβερκούζεν άνοιξε το σκορ στο 14’ με τον Αλάριο και λίγα λεπτά αργότερα στάθηκε τυχερή, αφού η Μάιντς είχε δοκάρι με τον Ονοσίβο. Η Μπάγερ είχε την κατοχή και ευκαιρίες να διπλασιάσει τα τέρματά της μέχρι το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, με κορυφαία όλων το δοκάρι του Μπέιλι. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν τεράστιες ευκαιρίες για την ισοφάριση με Μπαρέιρο (55’), αλλά και τους Σάλαι και Ονισίβο (65’). Το «πλήρωσαν» στο 84’ με τον Σικ, ο οποίος πέτυχε το δεύτερο γκολ της Μπάγερ, που έμοιαζε να… καθαρίζει το ματς. Όμως, η Μάιντς δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Στο 89’ ο Γκλάτσελ μείωσε σε 2-1 και παρότι όλα έδειχναν ότι αυτό θα ήταν το τελικό αποτέλεσμα, ήρθε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Στόγκερ να σοκάρει τη Λεβερκούζεν και να γράψει το τελικό 2-2, δίνοντας έναν πολύ σημαντικό βαθμό στην ομάδα του στη μάχη για την παραμονή.

Έμεινε «όρθια» η Χέρτα

«Φρένο» στο σερί με τέσσερις συνεχόμενες ήττες έβαλε η Χέρτα. Η ομάδα του Βερολίνου, χωρίς να είναι καλύτερη και έχοντας και την τύχη με το μέρος της, κατάφερε να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας στην έδρα της Στουτγκάρδης με 1-1 και να βρεθεί στο +1 από τη θέση που οδηγεί στα μπαράζ διαβάθμισης. Οι γηπεδούχοι παρότι είχαν την υπεροχή, δεν μπόρεσαν ούτε σήμερα να φτάσουν στη νίκη στο γήπεδό τους, μένοντας στην μια(!) σε 10 αγώνες.

Παράσταση για έναν ρόλο ήταν το πρώτο ημίχρονο στον αγώνα της Στουτγκάρδης με τη Χέρτα. Οι Σουηβοί ήταν κυρίαρχοι περιορίζοντας τους πρωτευουσιάνους σε καθαρά παθητικό ρόλο και επιβραβεύτηκαν στις καθυστερήσεις με το γκολ του Κάλαιτζιτς, ο οποίος νωρίτερα είχε χάσει ένα… τσουβάλι ευκαιρίες. Στην πρώτη τους καλή στιγμή στον αγώνα, οι φιλοξενούμενοι λίγο έλειψε να ισοφαρίσουν στο 59’ με τον Κούνια. Και στην πρώτη προσπάθεια εντός στόχου έφτασαν στην ισοφάριση με τον Νετς, «πληγώνοντας» τους γηπεδούχους σε ένα κομβικό σημείο. Το 1-1 έμεινε μέχρι το τριπλό σφύριγμα του διαιτητή.

Όλα μηδέν στη Βρέμη…

Ισόπαλο χωρίς τέρματα έληξε το παιχνίδι της Βέρντερ Βρέμης με τη Φράιμπουργκ. Το αποτέλεσμα σε γενικές γραμμές ήταν δίκαιο, αφού οι δύο ομάδες προσπάθησαν περισσότερο να εξουδετερώσουν τα ατού του αντιπάλου και λιγότερο να δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις για γκολ.

Στη Βρέμη η Βέρντερ μπήκε καλύτερα στο ματς, αλλά παρά την κατοχή μπάλας δεν μπορούσε να απειλήσει τη Φράιμπουργκ. Όσο περνούσε η ώρα, πίεζε περισσότερο και έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει προβάδισμα στο σκορ με τον Βελίκοβιτς στο 36’. Η Φράιμπουργκ δεν μπορούσε να κρατήσει τη μπάλα, πόσο μάλλον να φανεί απειλητική. Ίδια ήταν η εικόνα και στο ξεκίνημα της επανάληψης. Οι γηπεδούχοι πίεζαν για το πολυπόθητο γκολ, αλλά έβλεπαν την εστία σαν… σπιρτόκουτο. Έτσι, το 0-0 έμεινε μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης.