Η Λειψία είχε γνωρίσει δύο συνεχόμενες ήττες και ήθελε να επανέλθει ξανά στα θετικά αλλά τελικά δεν τα κατάφερε παρά το γεγονός ότι σχεδόν σε όλο τον αγώνα ήταν “αγκαλιά” με τη νίκη αφού ο Μάιντς ισοφάρισε για το τελικό 2-2.

Ο αγώνας ξεκίνησε σε χαμηλούς ρυθμούς με τη Λειψία όμως να κινείται καλύτερα στο χώρο. Η Μάιντς είχε την πρώτη καλή φάση στον αγώνα νωρίς αλλά οι γηπεδούχοι πήραν γρήγορα πάνω τους το παιχνίδι και πίεσαν ψηλά. Αυτή η τακτική απέδωσε αφού στο 29’ π Καμπλ ολοκλήρωσε ωραία μια φάση, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Η απάντηση όμως δεν άργησε να έρθει με τον Κουασόν στο 39’ να πετυχαίνει εξαιρετικό τέρμα για την ισοφάριση και το 1-1. Όμως η Λειψία δεν εγκατέλειψε κι έτσι στις καθυστερήσεις και στο 49’ πέτυχε το 2-1 με γκολ του Βέρνερ, ξαναπαίρνοντας το προβάδισμα δικό της.

Η επανάληψη ήταν διαφορετική αφού η Λειψία μπήκε δυναμικά και διατήρησε το προβάδισμά της αλλά στο 86′ η Μάιντς της “έκλεψε” το χαμόγελο όταν ο Μπεργκριν έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 2-2 παίρνοντας το βαθμό της ισοπαλίας που διεκδικούσε τόση ώρα με το πιο επιθετικό παιχνίδι που έκανε.