Η Μπάγερ Λεβερκούζεν σημείωσε την τρίτη διαδοχική της επικράτηση στη Bundesliga, με το εκτός έδρας 4-2 επί της Φράιμπουργκ, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του γερμανικού πρωταθλήματος.

Οι γηπεδούχοι έκαναν ιδανική εκκίνηση στο ματς, με τον Χέλερ να εκμεταλλεύεται την κακή τοποθέτηση των Λαρς Μπέντερ και Ταπσομπά και με συρτό σουτ στην απέναντι γωνία του Χραντέτσκι να… ανοίγει λογαριασμό για φέτος, κάνοντας το 1-0 μόλις στο 7’!

Μάλιστα, η Φράιμπουργκ είδε τον Σβεν Μπέντερ να αποβάλλεται με απευθείας κόκκινη κάρτα στο 22ο λεπτό, αλλά με τη χρήση VAR η κάρτα… άλλαξε χρώμα δύο λεπτά μετά και οι «ασπιρίνες» συνέχισαν με 11 παίκτες.

Ενώ, λίγο πριν το ημίωρο, η Μπάγερ έφτασε και στην ισοφάριση, με τον Αλάριο να αξιοποιεί το λάθος γύρισμα του Χέφλερ για τον Χάιντς, να μπαίνει στην πορεία της μπάλας και να πλασάρει τον ανήμπορο να αντιδράσει Μίλερ, σκοράροντας για τρίτο σερί ματς στη Bundesliga!

Ο Χραντέτσκι κράτησε το 1-1 με εντυπωσιακή επέμβαση σε κεφαλιά του Γκρίφο στο 39’ και ο Αλάριο ανέλαβε δράση εκ νέου, με τον Χέφλερ να κάνει ακόμα ένα λάθος και τον Αργεντινό επιθετικό να βάζει μπροστά τους φιλοξενούμενους πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια…

Μετά από ένα νωθρό ξεκίνημα στην επανάληψη, η πρώτη αξιόλογη φάση συνδυάστηκε και με γκολ, ενώ ήρθε από πλευράς Λεβερκούζεν. Με τον Αμίρι να εξαπολύει μια «φωτοβολίδα» έξω από την περιοχή, λίγο μετά την μία ώρα αγώνα, κάνοντας το 1-3!

Η ομάδα του Μπράισγκαου έδειξε σημάδια ανάκαμψης με τον… συνήθη ύποπτο Πέτερσεν να έρχεται από τον πάγκο και να μειώνει σε 3-2, στο 72’ φτάνοντας τα τρία γκολ στη φετινή Bundesliga, αλλά η χαρά της κράτησε μόλις τέσσερα λεπτά…

Τόσο όσο χρειάστηκε, δηλαδή, ο Τα -που επίσης είχε περάσει ως αλλαγή στο ματς- για να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά, ύστερα από σέντρα του Ντεμιρμπάι από αριστερά, διαμορφώνοντας το 2-4 που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.