Η Βέρντερ Βρέμης, επικράτησε με 2-1 της Σάλκε και έφτασε μια ανάσα απ την εξάδα της Bundesliga.

Τρώγοντας έρχεται η όρεξη και από εκεί που η Βέρντερ Βρέμης ξεκίνησε την σεζόν με στόχο την σωτηρία, πλέον βλέπει ότι μπορεί να διεκδικήσει ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Ειδικά όσο έχει τον Νίκλας Φίλκρουγκ σε τέτοια κατάσταση. Ο Γερμανός επιθετικός με το 10ο φετινό του τέρμα (30’) άνοιξε τον δρόμο για την νίκη επί της Σάλκε, που στο 0-0 είχε ακυρωθέν γκολ με τον Κραλ (16’), σε μία περίοδο που δεν της πηγαίνει τίποτα καλά.

Στην επανάληψη, οι βασιλικοί μπλε σπατάλησαν δύο καλές ευκαιρίες ισοφάρισης με Κραλ και Λάρσον, για να δεχθούν το καταδικαστικό 2-0 από τον Ντουκς (76’).

To γκολ της τιμής από τον Ντόμινικ Ντράξλερ (89’, 2-1) ήρθε αργά σε μία ακόμα ήττα που αφήνει την Σάλκε μόνη στην τελευταία θέση της Bundesliga.