Το ντεμπούτο του Τέρζιτς στην Ντόρτμουντ ήταν με το δεξί, καθώς η Μπορούσια επέστρεψε στις νίκες απέναντι στην Βέρντερ Βρέμης (2-1). Ισοπαλίες στα Στουτγκάρδη-Ουνιόν (2-2) και Χέρτα-Μάιντς (0-0).

Με νέο προπονητή η Μπορούσια Ντόρτμουντ πήγε στην Βρέμη για να αντιμετωπίσει την Βέρντερ για την 12η αγωνιστική της Bundesliga.

Οι «βεστφαλοί» άνοιξαν το σκορ νωρίς με τον Γκερέιρο στο 12ο λεπτό, ωστόσο στο 28′ η Βέρντερ ισοφάρισε με τον Μόχβαλντ για το 1-1 του πρώτου μέρους, οι φιλοξενούμενοι μετά το 1-1 στην επανάληψη ανέβασαν ρυθμό και είχαν ευκαιρίες με τον Μουκόκο, αλλά και ακυρωμένο γκολ του Σάντσο στο 58′. Η… λύτρωση για την Ντόρτμουντ ήρθε στο 78ο λεπτό με τον Μάρκο Ρόις που παρά ότι έχασε το πέναλτι, στο ριμπάουντ από την απόκρουση του Παβλένκα έκανε το 1-2. Μάλιστα ο Σάντσο έφτασε μια… ανάσα από το 1-3, όμως αυτή τη φορά αντί για το VAR είδε το οριζόντιο δοκάρι να τον σταματάει.

Η Ντόρτμουντ μετά από τρία άσχημα αποτελέσματα είναι στο -3 και με παιχνίδι περισσότερο από την Λεβερκούζεν.

Στη Στουτγκάρδη η υπέροχη Ουνιόν Βερολίνου προηγήθηκε με 2-0 με τα γκολ των Φρίντριχ και Αβονίγι (4′-77′) όμως μέσα σε πέντε λεπτά είδε τους δύο βαθμούς να κάνουν… φτερά. Ο Κάλατζιτς με τέρματα στο 85ο και 90ο λεπτό έδωσε σπουδαίο βαθμό στην ομάδα του Κωνσταντίνου Μαυροπάνου που αγωνίστηκε βασικός.

Έτσι η Στουτγκάρδη μετά το 2-2 με την Ουνιόν Βερολίνου έφτασε στους 18 βαθμούς και την σημερινή της αντίπαλο με 3ο σερί καλό αποτέλεσμα.