Ο Κρούζε πέτυχε χατ-τρικ και η Βόλφσμπουργκ δεν αντιμετώπισε προβλήματα απέναντι στη Μάιντζ, την οποία και συνέτριψε με 5-0.

Η συντριβή της προηγούμενης αγωνιστικής από τη Ντόρτμουντ αποδείχθηκε πολύ βαριά από τη Βόλφσμπουργκ, η οποία… συσσώρευσε την οργή της και ξέσπασε μερικές ημέρες αργότερα πάνω στη Μάιντζ.

Με πρωταγωνιστή της βραδιάς τον Κρούζε που άνοιξε τον δρόμο της νίκης με χατ τρικ, οι Λύκοι διέλυσαν τους αντιπάλους τους με 5-0 και σκαρφάλωσαν στην 11η θέση της Bundesliga. Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε ο Βιντ μόλις στο 8΄, με την αποβολή του Τάουερ στο 23΄να χαρίζει αριθμητικό πλεονέκτημα στη Βόλφσμπουργκ και παράλληλα την ευκαιρία να γράψει το 2-0 από το σημείο του πέναλτι.

Ο Κρούζε ευστόχησε ένα λεπτό αργότερα και στο 35΄πέτυχε και δεύτερο τέρμα, καθαρίζοντας από νωρίς την υπόθεση νίκη. Στο 42΄ο Βιντ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-0 και πέντε λεπτά αργότερα ο Κρούζε ολοκλήρωσε την προσωπική του παράσταση με χατ τρικ, διαμορφώνοντας στο τελικό 5-0.