Ξανά στην κορυφή της Bundesliga η Μπάγερν Μονάχου, η οποία επικράτησε με 2-4 της Βόλφσμπουργκ.

Η Μπάγερν επικράτησε της Βόλφσμπουργκ με 4-2 εκτός έδρας για τη 19η αγωνιστική της Bundesliga και ανέκτησε την κορυφή της βαθμολογίας που είχε χάσει το Σάββατο από την Ουνιόν.

Ο αγώνας “καθάρισε” πριν συμπληρωθεί το 20λεπτο, αφού οι Βαυαροί σημείωσαν τρία γκολ με πρωταγωνιστή τον Κινγκσλέ Κομάν. Ο Γάλλος έβγαλε σέντρα στο 9′ η οποία πέρασε απ’ όλους και άνοιξε το σκορ και πέντε λεπτά αργότερα με φανταστικό βολέ έκανε το 2-0. Στο 19′, ήταν η σειρά του Τόμας Μίλερ να σκοράρει και να αυξήσει το δείκτη του σκορ με το πρώτο τέρμα του στο πρωτάθλημα απ’ τον Σεπτέμβριο.

Οι “λύκοι” αντέδρασαν και άρχισαν να δημιουργούν ευκαιρίες. Ο Γιαν Ζόμερ απέτρεψε τη γρήγορη απάντηση, αλλά δεν τα κατάφερε στο 44′, όταν ο Γιάκουμπ Καμίνσκι που πέρασε αλλαγή στο 30′ έκανε το 1-3.

Στο 2ο μέρος, η αποβολή του Γιόσουα Κίμιχ με δεύτερη κίτρινη κάρτα άλλαξε τις ισορροπίες και οι γηπεδούχοι έγιναν ακόμα πιο επιθετικοί και “βομβάρδισαν” με τελικές την εστία του Ζόμερ. Το επόμενο γκολ όμως ήταν για την Μπάγερν, που με σόλο του Τζαμάλ Μουσιάλα στο 73′ “κλείδωσαν” τη νίκη. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν με τον Ματίας Σβάνμπεργκ χωρίς αντίκρισμα.