Η Άρσεναλ επικράτησε της Λιντς με 2-0 και πήρε με σχετική άνεση το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Carabao Cup. Τα πέναλτι χρειάστηκαν Τσέλσι και Σάντερλαντ.

Η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα είχε ένα ξεκούραστο βράδυ στο Emirates. Η Άρσεναλ χρειάστηκε 14′ για να καθαρίσει την πρόκριση στην επόμενη φάση του League Cup. Ο Κάλουμ Τσέιμπερς με το που μπήκε στο παιχνίδι άνοιξε το σκορ στο 55ο λεπτό έπειτα από ασίστ του Πεπέ, ενώ ο Νκέτια στο 59′ κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματα των «κανονιέρηδων.

Η Λιντς προσπάθησε και έφτιαξε φάσεις όμως δεν κατάφερε να ξαναμπεί στο παιχνίδι με το 2-0 να παραμένει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα της λήξης.

Στο Stamford Bridge η Τσέλσι δυσκολεύτηκε καθώς παρά το προβάδισμά της, ισοφαρίστηκε από τη Σαουθάμπτον και πήγε το ματς στα πέναλτι. Η ομάδα του Τόμας Τούχελ πήρε προβάδισμα με τον Κάι Χάβερτζ λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, ωστόσο ο Τσε Άνταμς με το… καλημέρα στην επανάληψη ισοφάρισε.

Στη διαδικασία των πέναλτι οι γηπεδούχοι ήταν πιο εύστοχη σε σχέση με τη Σαουθάμπτον, με τους Γουόλκοτ και Σμόλμπον να αστοχούν και τους «μπλε» να παίρνουν το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Τα πέναλτι χρειάστηκε και η Σάντερλαντ, για να αφήσει εκτός συνέχειας την ΚΠΡ. Μετά από ένα 90λεπτο χωρίς γκολ, η ιστορική ομάδα είχε εύκολη δουλειά στα πέναλτι, επικρατώντας με 3-1.