Η Λίβερπουλ μπορεί να βρέθηκε δύο φορές να χάνει με δύο γκολ, όμως επέστρεψε, έστειλε το ματς με την Λέστερ στα πέναλτι (3-3 κ.δ.) και εκεί προκρίθηκε με 5-4 στα ημιτελικά του Carabao Cup.

Ήταν μία από τις κλασικές βραδιές του Άνφιλντ. Εκεί που μιλάει το γήπεδο και… κατηφορίζει. Δεν παιζόταν ένας τίτλος, αλλά η πρόκριση στα ημιτελικά του Carabao Cup. Η Λέστερ πίστεψε ότι έχει τελειώσει την δουλειά από το πρώτο μέρος, όταν προηγήθηκε με 0-2 και 1-3, όμως με την Λίβερπουλ ποτέ δεν μπορείς να πεις ποτέ! Ο Μιναμίνο έστειλε το ματς στην παράταση με γκολ στο 94ο λεπτό (3-3) κι εκεί, η Λέστερ λύγισε (5-4).

Ο Κλοπ ξεκίνησε με όλη την… πιτσιρικαρία (Μπράντλεϊ, Κουμέτιο, Μόρτον, Γουίλιαμς) και μέχρι όλοι αυτοί να καταλάβουν τι παίζεται στον αγώνα, η Λέστερ είχε βάλει ήδη τρία γκολ.

Από υποδειγματική κόντρα, ο Μάντισον σέρβιρε στον Βάρντι για το 0-1 (9’), ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα από λάθος του Τσιμίκα στην ανάπτυξη, οι αλεπούδες χτύπησαν άμεσα στο τρανζίσιον και ο Βάρντι δεν συγχώρεσε για το 0-2 (13’).

Σε ένα τρελό πρώτο 20λεπτο, ο Όξλεϊντ-Τσάμπερλεν έδωσε ελπίδες στους κόκκινους (19’, 1-2), όμως ένας κεραυνός του Μάντισον από τα 30 μέτρα πήρε μέσα τα χέρια του Κέλεχερ για το 1-3 (33’) από την ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς που έδινε ρεσιτάλ αποτελεσματικότητας στο Άνφιλντ.

Στην ανάπαυλα, ο Κλοπ διαπίστωσε ότι δεν ήταν ώρα για αστεία. Έβγαλε τρεις από τους μικρούς, έριξε μέσα Ντιόγκο Ζότα, Κονατέ, Μίλνερ και λίγο αργότερα Κεϊτά και η ενέργεια του ματς άλλαξε.

Ο Κέλεχερ γλίτωσε το τέταρτο γκολ σε διαγώνιο σουτ του Ντιούμπερι-Χολ και το Άνφιλντ μπήκε στην εξίσωση. Ο Ζότα μείωσε σε 2-3 με ωραίο διαγώνιο σουτ (68’), ο Σμάιχελ έδειξε την κλάση του με τρομερή επέμβαση σε κεφαλιά του Μιναμίνο, όμως στις καθυστερήσεις ο Ιάπωνας πήρε το αίμα του πίσω.

Με εκπληκτικό κατέβασμα και τέλειο σουτ έκανε το 3-3 (94’) και έστειλε τον προημιτελικό στα πέναλτι. Εκεί, ο Κέλεχερ απέκρουσε τα πέναλτι των Τόμας και Μπέρτραντ και εκεί η Λίβερπουλ με 5-4 πήρε την μεγάλη πρόκριση κι έμεινε ζωντανή στο κυνήγι ενός ακόμα τίτλου!