Μια καταιγιστική Μάντσεστερ Σίτι έκανε μια… χαψιά την Τότεναμ στον τελικό του League Cup (ή Carabao αν θέλετε) και της ανοίγει η… όρεξη ενόψει της πρώτου ημιτελικού με την Παρί για το Champions League. Οι Πολίτες επιβλήθηκαν με το λειψό 1-0, όμως είχαν σχεδόν για ολόκληρο το παιχνίδι κλείσει στο δικό τους τρίτο τους Λονδρέζους, πυροβολώντας τους συνεχώς σχεδόν από την σέντρα της αναμέτρησης. Ο μοναδικός σκόρερ για τους κατακτητές του τίτλου ήταν ο Εμερίκ Λαπόρτ στο 82′.

Σε έναν ακόμα τελικό του League Cup (συγκεκριμένο ήταν ο 61ος πρώτος στην ιστορία του θεσμού) η Μάντσεστερ Σίτι θα έρθει αντιμέτωπη με την Τότεναμ του υπηρεσιακού Ράιαν Μέισον, ο οποίος ανέλαβε την θέση του πρόσφατα απολυμένου Ζοσέ Μουρίνιο. Οι Πολίτες έχουν κτίσει ένα σπουδαίο σερί στον θεσμό του Carabao (όπως συνηθίζουν να το αποκαλούν) Cup, όμως τα «σπιρούνια» έρχονταν διψώντας για έναν τίτλο.

Ο αγώνας

Πιο δυναμικά θα μπουν στον τελικό οι Πολίτες, διατηρώντας την κατοχή στο πρώτο πεντάλεπτο, και έχοντας την στιγμή να απειλήσουν ύστερα από λάθος γύρισμα του Σον, όμως ο Στέρλινγκ θα κάνει λάθος εκτίμηση θα κρατήσει την μπάλα στα πόδια του και θα πατήσει στην αντίπαλη περιοχή με τον Οριέ να το κόβει καθαρά.

Στο 7ο λεπτό, ο Άγγλος θα πατήσει ξανά από τα αριστερά στην περιοχή, θα νικήσει δύο φορές τον Οριέ και θα μοιράσει στον Φόντεν, όμως ο πιτσιρικάς θα πλασάρει λίγο έξω από την εστία του Γιορίς! Ούτε ένα λεπτό μετά, οι Πολίτες θα συνεχίζουν να πιέζουν ψηλά, θα κερδίσουν ξανά με τον Φόντεν, εκείνος θα κάνει το γύρισμα που θα βρει αποδέκτη τον Μαχρέζ. Εκείνος θα κάνει την σέντρα από τα δεξιά με τον Στέρλινγκ να παίρνει την κεφαλιά και να στέλνει την μπάλα λίγο πάνω από την αντίπαλη εστία.

Στο 14′ η Σίτι θα φτάσουν μια ανάσα από το 1-0, αφού το γύρισμα του Φόντεν από τα αριστερά θα βρει αποδέκτη τον Στέρλινγκ στο σημείο του πέναλτι, εκείνος θα κάνει την περιστροφή, θα εκτελέσει και ο Αλντερβάιρελντ θα σώσει την ομάδα του!

Η πρώτη τελική για την Τότεναμ θα έρθει στο 20′ θα έρθει με ένα μακρινό σουτ του Αλντερβάιρελντ που είχε προηγηθεί λόγω ενός κόρνερ της ομάδας του, όμως και αυτό θα καταλήξει αρκετό εκτός της εστίας του Στέφεν.

Ξανά τεράστια ευκαιρία για τους Πολίτες στο 26ο λεπτό, αφού ο Ντε Μπρόινε θα καταφέρει να κλέψει την μπάλα από τα δεξιά, θα κάνει το συρτό παράλληλο γύρισμα, ο Ντάιερ θα διώξει πάνω στον προωθημένο Φόντεν, ο οποίος και πάλι δεν θα καταφέρει να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, αφού ο Γιορίς θα δείξει την τεράστια κλάση του και θα παραχωρήσει κόρνερ!

Και η πρώτη κίτρινη κάρτα από τον Τίρνι, θα βγει στον Ρεγκιλόν στο 27′ για ένα αρκετό σκληρό τάκλιν του στον Ντε Μπρόινε.

Η μια ευκαιρία μετά την άλλη για τους μπλε του Μάντσεστερ, αφού και στο 30′ μια υπέροχη κάθετη μπαλιά του Φερναντίνιο θα βρει τον Στέρλινγκ αριστερά μέσα στην αντίπαλη περιοχή, με τον Άγγλο να κάνει το κρέμασμα όμως την μπάλα να περνάει λίγο άουτ!

Πέντε λεπτά μετά, θα έρθει και η σειρά του Μαχρέζ να χάσει μια τεράστια ευκαιρία, αφού ένα εκπληκτικό φαλτσαριστό σουτ του από τα αριστερά θα καταλήξει λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Γιορίς! Θα ήταν ένα πανέμορφο τέρμα από τον Αλγερινό.

Και στο 45′ ο Λαπόρτ θα δει και αυτός την κίτρινη κάρτα από τον Τίρνι, για ένα μαρκάρισμα του πάνω στον Μόουρα. Γενικά το τελευταίο δεκάλεπτο δεν έχει κάποια ουσιαστική φάση, όμως οι Πολίτες θα πατάνε όποτε θέλουν στην περιοχή των Λονδρέζων.

Μια ακόμα απειλή θα έρθει στο 45+1′, αφού ο Κανσέλο θα υποδεχθεί την μπάλα λίγο έξω από την αντίπαλη περιοχή, θα κάνει το σουτ με το δεξί, όμως ο Γάλλος κίπερ της Τότεναμ θα εκτιναχθεί και θα παραχωρήσει κόρνερ, στέλνοντας ουσιαστικά το παιχνίδι στην ανάπαυλα.

Συνεχίζουν στον ίδιο ρυθμό οι Σίτιζενς – Με πιο αυξημένη πίεση οι Λονδρέζοι

Καλύτερο ξεκίνημα στο δεύτερο μισό από την Τότεναμ, αφού μόλις στο 46′ ο Λο Σέλσο θα κάνει ένα υπέροχο πλασέ, όμως ο Στέφεν θα δείξει τις ικανότητες του και θα βγάλει δύσκολα σε κόρνερ!

Οι «πετεινοί» θα πατάνε λίγο καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο, αντίθετα με το πρώτο κρατώντας ανά διαστήματα την κατοχή και εναλλάσσοντας την σωστά.

Στο 54′ παρόλα αυτά και πάλι η Σίτι θα ακουμπήσει το 1-0, με τον Μαχρέζ να κάνει ωραία  ατομική ενέργεια από τα δεξιά και να εκτελεί όμως με την μπάλα να κοντράρει στον Ντάιερ και τον Γιορίς να μπλοκάρει!

Ακόμα μια κίτρινη για παίκτη των μπλε του Μάντσεστερ, με τον αρχηγό τους αυτή την φορά να την βλέπει, λόγω μιας τρικλοποδιάς του στον Χόιμπιεργκ στο 59′.

Και στο 61′ ο συνήθης ύποπτος σκόρερ της ομάδας του Πεπ, Γκουντογκάν θα φτάσει πολύ κοντά στο γκολ, αφού μια σέντρα του Μαχρέζ από τα δεξιά, θα τον βρει στην καρδιά της άμυνας της Τότεναμ, όμως η κεφαλιά του Γερμανού θα περάσει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της τυπικά φιλοξενούμενων.

Και στο 67′ ο Μέισον θα ρίξει στο παιχνίδι Μπέιλ και Σισοκό, αντί των Μόουρα και Λο Σέλσο.

Στο 71′ ο Φερναντίνιο θα φτάσει και αυτός πολύ κοντά στο να ανοίξει το σκορ, όμως η κεφαλιά του στην κίνηση θα καταλήξει στην αγκαλιά του Γιορίς. Και ένα λεπτό μετά θα έρθει ξανά η σειρά του Γκουντογκάν, όμως το σουτ του στην κίνηση μετά από πάσα του Στέρλινγκ, θα φύγει και αυτό άουτ.

Τρία λεπτά μετά καταντάει κουραστικό αυτό που τρέχει με τους Σίτιζενς, αφού το υποδειγματικό πλασέ του Μαχρέζ δεν θα μπει εντός της εστίας καθώς ο Γιορίς για ακόμα μια φορά θα καταφέρει να σώσει την ομάδα του!

Και επιτέλους στο 82′ από ένα στημένο, ο Κέβιν Ντε Μπρόινε θα σερβίρει επαγγελματικά, ο Λαπόρτ θα σηκωθεί πιο πάνω από όλους τους υπόλοιπους και θα καταφέρει να στείλει την μπάλα στην ανυπεράσπιστη γωνιά του Γιορίς γράφοντας το 1-0!

Αμέσως μετά την επίτευξη του γκολ, ο Πεπ θα περάσει στον αγώνα τον Ρόντρι αντί του ταλαιπωρημένου Φερναντίνιο, ενώ ο Ντέλε Άλι θα περάσει αντί του Χόιμπιεργκ. Τρία λεπτά μετά θα περάσει και ο Μπερνάρντο Σίλβα στο ματς με τον Ντε Μπρόινε να αποχωρεί.

Γεμάτο αλλαγές το τελευταίο διάστημα, αφού και ο Μπέργκβαϊν θα πάρει τον χρόνο του, περνώντας στην θέση του Οριέ.

Το παιχνίδι θα τελειώσει σχεδόν με ακόμα ένα τέρμα για τους Πολίτες με τον Μαχρέζ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, όμως εν τέλει το VAR να το ακυρώνει αφού ο Στέρλινγκ ο οποίος έβγαλε την ασίστ ήταν εκτεθειμένος σε θέση οφσάιντ.

Και με αυτό τον τρόπο ένας ακόμα τίτλος θα καταλήξει στα χέρια των μπλε από το Μάντσεστερ, συγκεκριμένα αυτό θα είναι το 4ο συνεχόμενο League Cup για αυτούς, ενώ έπεται και συνέχεια αφού βρίσκονται μια ανάσα από την κατάκτηση του πρωταθλήματος, ενώ και ο μεγάλος τους στόχος είναι και η κατάκτηση του Champions League. Εμπόδιο τους; Η Παρί του Μαουρίσιο Ποτσετίνο.

Σίτι (Γκουαρδιόλα): Στέφεν, Ουόκερ, Ντίας, Λαπόρτ, Κανσέλο, Γκουντογκάν, Φερναντίνιο (Ρόντρι 84′), Ντε Μπρόινε (Μπερνάρντο Σίλβα 87′), Μαχρέζ, Στέρλινγκ, Φόντεν.

Τότεναμ (Μέισον): Γιορίς, Ρεγκιλόν, Ντάιερ, Αλντερβάιρελντ, Οριέ (Μπέργκβαϊν 90′), Λο Σέλσο (Σισοκό 67′), Χόιμπιεργκ (Ντέλε Άλι 84′), Γουίνκς, Μόουρα (Μπέιλ 67′), Σον, Κέιν.