Η Τότεναμ πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Carabao Cup, επικρατώντας εύκολα της Στόουκ Σίτι, με τον Μουρίνιο να επιλέγει αρκετούς βασικούς για να μην διακινδυνέψει την πρόκριση.

Η Τότεναμ προηγήθηκε στο 22ο λεπτό με τον Γκάρεθ Μπέιλ να επιστρέφει στο κρύο Στόουλ με πολύ ωραίο τέρμα – με κεφαλιά – μετά από σέντρα του Χάρι Γουίνκς με την Στόουκ να μη μπορεί να βρει καμία αντίδραση στην κυριαρχία των φιλοξενούμενων.

Μάλιστα ο Λόνεργκαν κράτησε την ομάδα του μέσα στο παιχνίδι καθώς είπε όχι σε πολύ ωραίο σουτ του Ντέλε Άλι πριν το τέλος του ημιχρόνου. Στην επανάληψη ωστόσο οι γηπεδούχοι βρήκαν απάντηση με τον Τόμσον να σκοράρει στην πρώτη ευκαιρία της ομάδας του στο παιχνίδι (53′).

Η χαρά για την Στόουκ δεν κράτησε πολύ καθώς με δύο τέρματα σε έντεκα λεπτά «καθάρισε» την υπόθεση πρόκριση. Ο Μπεν Ντέιβιτς έκανε το 2-1 στο 70ο λεπτό, ενώ ο… συνήθης ύποπτος Χάρι Κέιν (81′) διαμόρφωσε το τελικό 3-1.