Η Τσέλσι πάτησε την ανήμπορη Τότεναμ (2-0) στο Λονδίνο και έβαλε πλώρη για τον τελικό του «Wembley»!

H Τσέλσι είχε πολλές απουσίες με τους Σαρ, Σαούλ, Ζιγιές αλλά και τον Λουκάκου που επέστρεψε μετά τη συγνώμμη του να παίρνουν φανέλα βασικού κόντρα στην φορμαρισμένη Τότεναμ, του πρώην τεχνικού της Αντόνιο Κόντε.

Η ομάδα του Τούχελ χρειάστηκε μόλις πέντε λεπτά για να ανοίξει το σκορ με τον Αλόνσο να βρίσκει υπέροχα τον Κάι Χάβερτζ, με τον Γερμανό να νικάει με ωραίο πλασέ τον Γιορίς για το 1-0 με γκολ από τα… αποδυτήρια. Η Τσέλσι παρά το γρήγορο προβάδισμα δεν άφησε το πόδι από το γκάζι και με τον Σαούλ να βρίσκεται σε εξαιρετικό βράδυ, πάτησε την Τότεναμ που στο πρώτο μέρος έμεινε στο απόλυτο 0 καθώς δεν είχε ούτε φάση.

Μάλιστα τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα για τους φιλοξενούμενους που στο 35ο λεπτό έμειναν πίσω με δύο τέρματα με αυτογκόλ του Μπεν Ντέιβις έπειτα από άσχημο διώξιμο του Τανγκάνγκα. Στην επανάληψη η εικόνα των φιλοξενούμενων με την είσοδο του Ντομπελέ σε σχέση με το πρώτο μέρος, χωρίς ωστόσο ο Κέπα να έχει ιδιαίτερη πίεση και τους «μπλε» να παίρνουν μια ξεκούραστη νίκη εν όψει του επαναληπτικού την επόμενη εβδομάδα.

Έτσι για άλλη μια φορά η ομάδα του Λονδίνου έδειξε πόσο αφιλόξενο μπορεί να γίνει το Stamford Bridge για πρώην τεχνικούς της που πηγαίνουν σε αντιπάλους της και πλέον πάει στο βόρειο Λονδίνο για να σφραγίσει την πρόκριση, περιμένοντας το άλλο ντέρμπι ανάμεσα σε Λίβερπουλ και Άρσεναλ.