Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε 2-0 της Ίντερ, πήρε την πρόκριση ως πρώτη και άφησε στη δεύτερη θέση τους «νερατζούρι». Αντίο με ισοπαλία για τη Σέριφ των Αθανασιάδη, Κολοβού.

Η βασίλισσα στον… θρόνο της! Η Ρεάλ Μαδρίτης με επαγγελματική εμφάνιση επικράτησε 2-0 της Ίντερ, που έπαιζε για μεγάλο διάστημα στο δεύτερο μέρος με παίκτη λιγότερο, και προκρίθηκε ως πρώτη, αφήνοντας στη δεύτερη θέση τους «νερατζούρι».

Το ματς ειχε τρελό ρυθμό με τους Μιλανέζους να πιέζουν και να ψάχνουν το γκολ που θα τους έδινε το προβάδισμα στο παιχνίδι. Παρόλα αυτά και μετά το πρώτο δεκάλεπτο, η Ρεάλ ισορρόπησε, πήρε μέτρα και άνοιξε το σκορ με ένα φοβερό τέρμα του Κρόος, ο οποίος με τρομερό βολέ δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Χαντάνοβιτς για το 1-0.

Η Ίντερ πίεζε για το γκολ της ισοφάρισης αλλά παρότι έφτιαξε 13 τελικές, τις περισσότερες που έχει δεχτεί σε πρώτο ημίχρονο σε εντός έδρας ματς του Champions League η Ρεάλ, τίποτα δεν της… βγήκε. Η ομάδα του Ιντζάγκι βγήκε στο δεύτερο μέρος με σκοπό να πιέσει και να βρει ένα τέρμα που θα της έδινε ελπίδες, αλλά είδε τον Μπαρέλα να αποβάλλεται για χτύπημα στον Μιλιτάο. Κάπως έτσι, το έργο των Μαδριλένων έγινε ακόμη πιο εύκολο και ο Ασένσιο με απίθανο τέρμα στο 79ο λεπτό έβαλε ταφόπλακα στις όποιες ελπίδες είχαν οι Ιταλοί.

Στο άλλο ματς του ομίλου, η Σέριφ των Αθανασιάδη, Κολοβού πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας στην έδρα της Σαχτάρ (1-1). Ο Φερνάντο έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους στο 42ο λεπτό, αλλά ο Νικόλοφ στο φινάλε έδωσε τον βαθμό της ισοπαλίας στους φιλοξενούμενους, με τους δύο Έλληνες να παίζουν βασικοί. Παρόλα αυτά, η ισοπαλία δεν άλλαξε κάτι στον όμιλο αφού η Σαχτάρ είχε ήδη προκριθεί ως τρίτη στο Europa League και η Σέριφ είχε… αποχαιρετήσει.

Ρεάλ Μαδρίτης-Ίντερ 2-0