Η Λίβερπουλ δεν παρουσίασε πολύ καλό πρόσωπο κόντρα στον Άγιαξ, αλλά το χαζό αυτογκόλ του Ταλιαφίκο από το πρώτο μέρος ήταν αρκετό. Διέλυσε την Μίντιλαντ η Αταλάντα με 4-0.

Νικηφόρα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο Champions League η Λίβερπουλ, που πήρε διπλό μέσα στη Johan Cruyff Arena από τον Άγιαξ, σε ένα παιχνίδι όπου ο Κλοπ έβαλε τον Φαμπίνιο στο κέντρο της άμυνας, μετά τη ρήξη χιαστού που υπέστη ο Βαν Ντάικ, ενώ θέση στο κέντρο πήρε ο νεαρός Κέρτις Τζόουνς, καθώς ο Τιάγκο είναι τραυματίας και ο Ναμπί Κεϊτά είναι θετικός στον κορωνοϊό.

Το παιχνίδι δεν άρχισε με τον καλύτερο τρόπο για των «Αίαντα», καθώς μόλις στο 9ο λεπτό ο Ερίκ Τεν Χαγ έπρεπε να αλλάξει τα πλάνα του, με τον Κούντους να ζητάει αλλαγή και τον Κουίνσι Πρόμες να περνάει στη θέση του. Ωστόσο αυτό δεν πτόησε του Ολλανδούς που είχαν και την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο παιχνίδι, με τον Πρόμες να παίρνει τη μπάλα στην μικρή περιοχή από πάσα του Νέρες, όμως το τελείωμά του δεν ήταν το ιδανικό και ο Άντριαν απέκρουσε.

Στην επόμενη φάση η Λίβερπουλ κατάφερε να προηγηθεί, με τον Μανέ να περνάει πολύ όμορφα από τα αριστερά και να βγάζει μια παράλληλη πάσα για τον Σαλάχ , όμως στην προσπάθειά του να διώξει ο Ταλιαφίκο έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-0 στο 35΄.

Στη συνέχεια ο Άγιαξ έχασε κάποιες καλές ευκαιρίες με τον Τάντιτς και τον Κλάασεν να φτάνουν μία ανάσα απο το γκολ. Αρχικά, στο 43΄ ο Ντούσαν Τάντιτς βρέθηκε απέναντι από τον Άντριαν και τον κρέμασε ένα πολύ όμορφο σκαφτό σουτ, όμως λίγο πριν περάσει η μπάλα περάσει τη γραμμή ο Φαμπίνιο κατάφερε να διώξει θεαματικά και να κρατήσει ανέπαφη την εστία της ομάδας του. Η επόμενη μεγάλη φάση για τους γηπεδούχους ήρθε με την αρχή του δεύτερου ημιχρόνου, με τον Κλάασεν να κάνει ένα πολύ καλό σουτ με το δεξί, όμως η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.

Μίντιλαντ – Αταλάντα 0-4

Άνετη νίκη επί της Μίντιλαντ πήρε η Αταλάντα, που επικράτησε των Δανών με σκορ 4-0.

Οι Ιταλοί έδειξαν από την αρχή ότι θέλουν τη νίκη και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 26ο λεπτό με τον Ντουβάν Ζαπάτα , όταν από μία σέντρα του Τολόι από δεξιά ο Ρομέρο έστρωσε στον Κολομβιάνο στράικερ με κεφαλιά και αυτός εκτέλεσε άψογα τον αντίπαλο τερματοφύλακα για το 1-0.

Η ομάδα του Γκασπερίνι διπλασίασε τα τέρματά της στο 36΄, με τον Ζαπάτα να πασάρει στον Πάπου Γκόμεζ έξω από την περιοχή και αυτός με καταπληκτικό σουτ, το οποίο βρήκε και στο οριζόντιο δοκάρι έκανε το 2-0.

Οι Ιταλοί συνέχισαν να πιέζουν και βρήκαν και τρίτο τέρμα στο πρώτο ημίχρονο. Ο Ζαπάτα έκανε ένα σουτ έξω από την περιοχή, όμως ο γκολκίπερ της Μίντιλαντ έκανε μια ασταθής απόκρουση και στην επαναφορά ο Μουριέλ σκόραρε για το 3-0. Το τελικό 4-0 το έκανε ο Μίραντσουκ στο 89΄ κάνοντας ένα πολύ καλό σουτ στην απέναντι γωνία, έπειτα από ασίστ του Ίλισιτς.