Η Βαλένθια άλωσε το Amsterdam Arena, αφού με χρυσό σκόρερ τον Ροντρίγκο πήρε σπουδαίο διπλό πρόκρισης επί του Άγιαξ (0-1) αφήνοντας τον φιναλίστ της προηγούμενης σεζόν, Αίαντα, εκτός διοργάνωσης!

Τα εύσημα πάνε πάντα σε αυτόν που κερδίζει. Η Βαλένθια έβγαλε διπλό τόσο στο Στάμφορντ Μπριτζ, όσο και στην Άμστερνταμ Αρένα θα ήταν αμαρτία να μην προκριθεί στην επόμενη φάση. Η ομάδα του Άλμπερτ Θελάδες έβγαλε όλη της την μαγκιά στην ολλανδική πρωτεύουσα, όπου πήγε με την πλάτη στον τοίχο, πήρε την νίκη και μαζί την πρωτιά του ομίλου (0-1).

Το παιχνίδι ξεκίνησε με φρενήρη ρυθμό και εκατέρωθεν ευκαιρίες στο πρώτο μέρος, όμως οι νυχτερίδες κατάλαβαν γρήγορα ότι αυτό το τέμπο δεν τους ευνοεί. Επέλεξαν να κοιμίσουν τον Άγιαξ και το σχέδιο έπιασε. Ο Ροντρίγκο κάρφωσε τον Ονανά μετά από υπέροχη μπαλιά του Φεράν Τόρες (24’) και οι Ολλανδοί πλημμύρισαν από άγχος.

Στα 96 λεπτά που κράτησε η αναμέτρηση ο Άγιαξ είχε μόνο μία τελική προς την αντίπαλη εστία (κι αυτή στο 89 με τον Μαρτίνες), αφού η Βαλένθια πήγε το παιχνίδι στο ξύλο (8 κίτρινες, μία κόκκινη), στις καθυστερήσεις και στην τακτική. Οι νυχτερίδες άντεξαν ως το τέλος και την τελευταία στιγμή έκλεψαν και την πρωτιά του ομίλου από την Τσέλσι που είχε διαδικαστικό έργο απέναντι στην Λιλ.

Ο μόνιμος σκόρερ Εϊμπραχαμ άνοιξε το σκορ με προβολή σε κενή εστία σε έναν επιθετικό μονόλογο των μπλε απέναντι σε έναν φοβισμένο αντίπαλο. Ο Αθπιλικουέτα έδιωξε το όποιο άγχος για την τελικό νικητή, διπλασιάζοντας τα τέρματα των Λονδρέζων, που όμως χαλάρωσαν στην επανάληψη και έδωσαν την ευκαιρία στην Λιλ να μειώσει στο τελικό 2-1 με τον Ρεμί (78’).