Η Μακάμπι Χάιφα έκανε ανατροπή στην ανατροπή κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα και με το 3-2 σημείωσε το πρώτο βήμα για τους ομίλους του Champions League. Διπλό (0-2) της Μπενφίκα επί της Ντιναμό Κιέβου.

Η Μακάμπι άνοιξε το σκορ στο 18ο λεπτό με τον Πιερό, όμως η αντίδραση του Ερυθρού Αστέρα ήταν άμεση, αφού ο Πέσιτς στο 27′ έφερε την αναμέτρηση στα ίσα και ο Κάνγκα στο 40′ έδωσε το προβάδισμα στους Σέρβους.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως είχαμε και πάλι ανατροπή, αυτή τη φορά για τους Ισραηλινούς, που αρχικά ισοφάρισαν σε 2-2 με τον Πιερό στο 51′, για να έρθει ο Τσέρι στο 61ο λεπτό να χαρίσει την νίκη μισή-πρόκριση στην Μακάμπι.

Άνετο πέρασμα της Μπενφίκα από το Λοτζ

Στο ουδέτερο Λοτζ της Πολωνίας η Ντιναμό Κιέβου υποδέχθηκε την Μπενφίκα, με τους Πορτογάλους να καθαρίζουν ουσιαστικά την πρόκριση από το πρώτο ημίχρονο.

Ο Ζιλμπέρτο με τρομερό σουτ στο 9ο λεπτό έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του Ρότζερ Σμιντ, ενώ ο Ράμος στο 37′ διαμόρφωσε το τελικό 0-2, που δίνει σαφές προβάδισμα πρόκρισης στους Πορτογάλους.