Ανατροπή και έφυγε για «16» η Άιντραχτ που με 2-1 μέσα στη Λισαβόνα μέσα σε 10′, έστειλε την Σπόρτινγκ… σπίτι. Ανατροπή πρωτιάς με Χόιμπιεργκ για την Τότεναμ στο 95′ (2-1 την Μαρσέιγ).

Τι και αν ήταν με την πλάτη στον τοίχο μέχρι το 62ο λεπτό, τι και αν έφτασε μία ανάσα από τον αποκλεισμό η κάτοχος του Europa League το έκανε και αυτό.

H Άιντραχτ του Όλιβερ Γκλάσνερ με δύο γκολ σε δέκα λεπτά (62′-72′) έκανε σπουδαία ανατροπή με τους Καμάντα – Μουανί για να πάρει σπουδαία πρόκριση μέσα στο Ζοσέ Αλβαλάντε επί της Σπόρτινγκ του Αλεξανδρόπουλου.

Η Σπόρτινγκ του Αμορίμ άνοιξε το σκορ στο 39ο λεπτόπ με τον Γκόμες να νικάει με σουτ από κοντά τον Τραπ, ωστόσο η συνέχεια στην επανάληψη δεν ήταν η ανάλογη. Στο 60′ ο Κόατες έκανε χέρι με τον διαιτητή να δίνει πέναλτι, ο τρομερός Καμάντα δεν άφησε το… δώρο να πάει χαμένο για το 1-1 (62′).

Έτσι η Άιντραχτ αφού βρήκε το ανέλπιστο 1-1, σε μία στιγμή δέκα λεπτά είδε τον Μαουνί να νικάει τον Ινάσιο και τον Αντάν, έπειτα από εξαιρετική ασίστ του Κνάουφ για το 2-1 και να στέλνει την ομάδα του Γκλάσνερ ως δεύτερη στους «16», αφού στο 95′ της τα χάλασε ο Χόιμπιεργκ.