Με μία μυθική ανατροπή και γκολ των Λουκάκου επί δύο και Ράσφορντ με πέναλτι στις καθστερήσεις απέκλεισε την Παρί-Σεν Ζερμέν και πήρε μία τεράστια πρόκριση στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ εκεί που όλοι την είχαν ξεγραμμένη.

Η Παρί-Σεν Ζερμέν με τη νίκη 2-0 στο Ολντ Τράφορντ είχε ξεκάθαρο προβάδισμα πρόκρισης στα προημιτελικά ιδιαίτερα αν αναλογιστούμε ότι η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ αγωνιζόταν χωρίς 10 παίκτες(!)

Πολλοί πίστευαν ότι θα επρόκειτο για μία τελειωμένη δουλειά μετά και την νίκη με 2-0 στην Αγγλία, όμως η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ φρόντισε να βάλει δύσκολα από νωρίς στην αντίπαλο της καθώς μόλις στο 2ο λεπτό ο Ρομέλου Λουκάκου μετά το τραγικό λάθος του Κέρερ άνοιξε το σκορ και έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους.

Η Παρί μετά το σοκ φρόντισε να βγει μπροστά να παίξει επιθετικά και κατάφερε να ισοφαρίσει δέκα λεπτά μετά όταν από γύρισμα του Εμπαπέ ο Μπερνάτ ισοφάρισε και έφερε το ματς στα ίσα.

Στη συνέχεια είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, δημιουργούσε ευκαιρίες όμως ήταν τραγικά τα τελειώματα των παικτών της και αυτό πλήρωσε στο 30ο λεπτό όταν ο Ράσφορντ σούταρε από μακριά ο Μπουφόν έκανε μία ασταθή απόκρουση και ο Λουκάκου πήρε το ριμπάουντ έκανε το 1-2 και έδωσε νέα τροπή στο παιχνίδι.

Πριν κλείσει το πρώτο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 35ο λεπτό άλλος ένας τραυματισμός χτύπησε την πόρτα του Σόλσκιερ όταν ο Μπαϊγί δεν κατάφερε να συνεχίσει και έδωσε την θέση του στον Νταλότ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Παρί θέλησε να απειλήσει έψαχνε την ευκαιρία όμως δε μπορούσε να δημιουργήσει καθώς οι παίκτες της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κρατούσε την ομάδα του Τούχελ μακριά από την περιοχή της χωρίς να την απειλεί ιδιαίτερα, μάλιστα στο 70ό λεπτό ο Ντράξλερ αποχώρησε τραυματίας και ο Γερμανός τεχνικός των “Παριζιάνων” είδε να χάνει ένα σημαντικό γρανάζι.

Στο 84ο λεπτό η Παρί-Σεν Ζερμέν έχασε τεράστια ευκαιρία να κλειδώσει την πρόκριση όταν ο Εμπαπέ βγήκε τετ-α-τετ με τον Ντε Χέα προσπάθησε να τον περάσει, όμως ο Ισπανός τερματοφύλακας τον έκανε να χάσει την ισορροπία του, η μπάλα πήγε στον Μπερνάτ ο οποίος σούταρε και έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

Από εκείνο το σημείο και μετά η Παρί έδειχνε να οπισθοχωρεί με σκοπό να διαφυλάξει τα νώτα της και η Γιουνάιτεντ πήρε λίγο γήπεδο με σκοπό να πετύχει το 3ο γκολ που θα της δώσει την πρόκριση.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο 90ο λεπτό κέρδισε πέναλτι όταν μετά από σουτ του Νταλότ η μπάλα βρήκε στο χέρι του Νταλότ, ο Ράσφορντ ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε την ομάδα του στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ κάνοντας μεγάλη και μυθική ανατροπή.