Η Λίβερπουλ κατάφερε να αποδράσει με το διπλό από τη Μαδρίτη, επικρατώντας της Ατλέτικο με 3-2, σε ένα ματς που τα είχε όλα. Νίκησε την Μίλαν με 1-0 η Πόρτο.

Σε ένα από τα καλύτερα ματς στο φετινό Champions League, η Λίβερπουλ πήρε μεγάλη νίκη στην Μαδρίτη κόντρα στην Ατλέτικο, η οποία μπορεί να έχει παράπονα από τη διαιτησία. Οι Reds με τον Σαλάχ ξανά πρωταγωνιστή έκαναν το 3×3 στον όμιλο και ουσιαστικά βρίσκονται στη φάση των νοκ-άουτ της διοργάνωσης. Δύο γκολ πέτυχε και ο Γκριεζμάν αλλά στο δεύτερο μέρος έπαιξε μόλις μερικά λεπτά.

Από νωρίς άναψε το ματς στο Wanda Metropolitano. Στο 8’ ο Σαλάχ πήρε την μπάλα πλάγια δεξιά, απέφυγε τρεις αντιπάλους τον έναν μετά το άλλο με τον ίδιο τρόπο και έκανε το σουτ, η μπάλα φάνηκε να βρίσκει στον Μίλνερ και πήγε στα δίχτυα. Το 0-1 ήταν γεγονός και ο Αιγύπτιος πιστώθηκε τελικά το γκολ. Πριν καλά καλά καταλάβει η Ατλέτικο τι έγινε, δέχθηκε και δεύτερο γκολ καθώς πέντε λεπτά αργότερα, ο Ναμπί Κεϊτά με εκπληκτικό βολέ από το όριο της περιοχής τίναξε τα δίχτυα του Ομπλακ για το 0-2.

Πολλοί σε εκείνο το σημείο μπορεί να σκέφτηκαν ότι το ματς τελείωσε, όμως η ομάδα του Σιμεόνε δεν θα τα παρατούσε εύκολα. Στο 20’ ύστερα από απόκρουση σε κόρνερ ο Κόκε έκανε το σουτ και ο Γκριζεμάν βρήκε την μπάλα όσο χρειαζόταν για να πάειθ στη γωνία (1-2) και στο 28’ έπειτα από μακρινή μπαλιά βρέθηκε μόνος με τον Αλισον αλλά ο Βραζιλιάνος βγήκε νικητής. Ο Γάλλος επιθετικός όμως, θα το έβαζε το δεύτερο γκολ και αυτό συνέβη στο 34’ όταν έπειτα από καταπληκτική προσπάθεια του Ζοάο Φέλιξ και πάσα από αριστερά, ο Grizi άφησε πίσω τον Φαν Ντάικ και με διαγώνιο σουτ νίκησε ξανά τον Αλισον. Το 2-2 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους, αφού στο 40’ ο ο Ζοάο Φέλιξ βρέθηκε σε καλή θέση αλλά δεν τα κατάφερε.

Στην επανάληψη τα πράγματα έγιναν άμεσα πολύ πιο εύκολα για την Λίβερπουλ. Στο 53’ ο Γκριεζμάν σήκωσε ψηλά το πόδι, τόσο όσο να βρει στο κεφάλι τον Φιρμίνο και είδε απευθείας κόκκινη. Ο Σικμεόνε προσπάθησε να σφίξει την ομάδα του τοποθετώντας μια 5άδα στην άμυνα και έδειξε να τα πηγαίνει καλά. Ομως στο 78’ ο Ερμόσο έσπρωξε τον Ζότα μέσα στην περιοχή και από τη βούλα του πέναλτι ο Σαλάχ έγραψε το 2-3. Τρία λεπτά αργότερα, σε μια παρόμια φάση, ο Ζότα έσπρωξε τον Χιμένες, όμως αυτή τη φορά η μπάλα δεν στήθηκε στην βούλα και το 2-3 παρέμεινε μέχρι το φινάλε.

Ούσα ανώτερη καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, η Πόρτο έφτασε στη σημαντική επικράτηση (1-0) επί της Μίλαν χάρη στο σουτ του Ντίας από το ύψος της μεγάλης περιοχής στο 65′.