Ο Ολιβιέ Ζιρού πρόσφερε μία στιγμή μαγείας με ένα χαρισματικό γκολ, κάτι που ήταν αρκετό για να αποδράσει η Τσέλσι από την Βουκουρέστι με τη νίκη, επικρατώντας της, τυπικά, γηπεδούχου Ατλέτικο Μαδρίτης με 1-0.

Το πλάνο του Σιμεόνε πήγαινε για 68 λεπτά πολύ καλά, όμως στη μία στιγμή αδράνειας, η πολυπρόσωπη άμυνα δεν μπόρεσε να σταματήσει τον ασταμάτητο Γάλλο.

Ο Αργεντίνος τεχνικός θυμήθηκε τα παλιά και σε φάση άμυνας, η ομάδα του έπαιζε με 6-3-1, κλείνοντας κάθε χώρο. Ο 34χρονος φορ χρειάστηκε μόλις μία φάση για να κάνει το εξεζητημένο και να πετύχει ένα γκολ, που μπορεί να αποδειχθεί πολύ σημαντικό ενόψει της ρεβάνς.

Αγώνας:

Η ψυχολογία και των δύο ομάδων δεν ήταν και η καλύτερη, καθώς προέρχονταν από γκέλες. Οι Μαδριλένοι γνώρισαν την ήττα από την Λεβάντε (2-0), δίνοντας ευκαιρία στους διώκτες τους να πλησιάσουν, ενώ οι Λονδρέζοι έμειναν στο 1-1 με την Σαουθάμπτον, που τους έβγαλαν εκτός 4άδας εκ νέου.

Ουκ ολίγες οι συναντήσεις των δύο ομάδων για την κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση, με χαρακτηριστικότερη τα ημιτελικά της σεζόν 2013-14, με τους “Ροχιμπλάνκος” να προκρίνονται, πριν ηττηθούν από την Ρεάλ Μαδρίτης στον τελικό της Λισαβόνας.

Οι “μπλε” μπήκαν στο γήπεδο λίγο πιο νευρικά και λίγο έλειψε να δωρίσει το πρώτο γκολ ο Μεντί στο 2′, όταν και έκανε κάκιστη επαφή σε πάσα του Αθπιλικουέτα, όμως έσωσε ο ίδιος τον κίνδυνο, προλαβαίνοντας τον Σουάρεζ.

Ο Σουάρεζ έκανε μία τρομερή ενέργεια στο 14′, παίρνοντας όλους τους αντιπάλους του με την δύναμη του, όμως το γύρισμα στο δεύτερο δοκάρι ήταν πιο δυνατό απ’ ότι χρειαζόταν. Εκεί περίμενε ο Λεμάρ, για να πλασάρει σε κενή εστία, αλλά δεν πρόλαβε την μπάλα.

Άμεση ήταν η απάντηση των, τυπικά, φιλοξενούμενων, με τον Μάουντ να γυρίζει υπέροχα προς τον Βέρνερ, όμως ο Γερμανός δεν μπόρεσε να απειλήσει τον Όμπλακ, με την μπάλα να καταλήγει πλάγιο στο 15′.

Ο Βέρνερ έφτασε πιο κοντά στο γκολ στο 40′, χωρίς κάτι ιδιαίτερο, δοκιμάζοντας την τύχη του από δύσκολη γωνία. Φυσικά, ο κορυφαίος Όμπλακ δεν αντιμετώπισε προβλήματα και αρκέστηκε να απομακρύνει.

Η Ατλέτικο κατάφερε σε αυτό το πρώτο μέρος να επιβάλλει τον ρυθμό της και να αφήσει πίσω την επιθετική τακτική που είδαμε φέτος, παίζοντας μαζική άμυνα και δεν άφησε την Τσέλσι να κάνει παιχνίδι, όσο και αν προσπάθησε. Βέβαια, έλειπε το κάτι παραπάνω στους “Μπλε” για να διασπάσουν την αντίπαλη άμυνα.

Το πρώτο κομμάτι του δευτέρου ημιχρόνου κύλησε χωρίς αλλαγές από το πρώτο, με τους παίκτες του Τούχελ να έχουν την διάθεση να παίξουν ποδόσφαιρο.

Το πρώτο 20λεπτο του δεύτερου 45λεπτου ήταν ακόμα χειρότερο, ποιοτικά, με μόνη καλή στιγμή ένα δείγμα μαγείας του Μάουντ, που προσπέρασε τρεις αντιπάλους, όμως ο Βέρνερ έκανε κακό γύρισμα στην συνέχεια.

Και εκεί που λες ότι δεν πρόκειται να δούμε γκολ σε αυτό το παιχνίδι, έρχεται ο Ζιρού να μας διαψεύσει κατηγορηματικά. Με κάποιες κόντρες και λίγο έξω από την περιοχή, είδε την μπάλα να του έρχεται από ψηλά.

Ο Γάλλος επιστρατεύτηκε την τεχνική του και με ένα άψογο ψαλιδάκι, νίκησε κατά κράτος τον Όμπλακ και άνοιξε το σκορ στο 68′. Βέβαια, χρειάστηκαν δύο λεπτά για να κατοχυρωθεί το γκολ, καθώς το VAR δεν μπορούσε να αποφασίσει εάν η μπάλα έφτασε στον Ζιρού από συμπαίκτη ή αντίπαλο. Εν τέλει, αποδείχθηκε πως ήταν ο Ερμόσο, και η επαφή ήταν ηθελημένη.

Το τελευταίο 20λεπτο κύλησε χωρίς συγκινήσεις, με την Ατλέτικο να παλεύει να αλλάξει τακτική, αλλά να μην τα καταφέρνει, και δεν απείλησε καθόλου, παίρνοντας αυτό που δικαιωματικά της άξιζε με την τακτική που επέλεξε ο Σιμεόνε.

Κίτρινες: Μάουντ (1′), Γιορέντε (63′), Ζορζίνιο (64′), Σιμεόνε (65′), Λεμάρ (90+3′)

Ατλέτικο Μαδρίτης (Σιμεόνε): Όμπλακ, Ερμόσο (84′ Βιτόλο), Φελίπε, Σάβιτς, Γιορέντε, Λεμάρ, Σαούλ (83′ Λόντι), Κόκε, Κορέα (82′ Ντεμπελέ), Σουάρεζ, Φέλιξ (83′ Τορέιρα)

Τσέλσι (Τούχελ): Μεντί, Ρούντιγκερ, Κρίστενσεν, Αθπιλικουέτα, Αλόνσο, Κόβασιτς (74′ Καντέ), Ζορζίνιο, Χάντσον-Οντόι (80′ Τζέιμς), Βέρνερ (87′ Πούλισικ), Ζιρού (87′ Χάβερτς), Μάουντ (74′ Ζίγιες)