Ισχυρότατο προβάδισμα για το δεύτερο παιχνίδι πήρε ο Ερυθρός Αστέρας, ο οποίος επικράτησε 5-0 της Πιούνικ, για τα προκριματικά του Champions League. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Μπουκαρί που πέτυχε χατ-τρικ.

Ο Οσμάν Μπουκαρί μόλις στο 3ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τον Ερυθρό, αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ. Ωστόσο πήρε… την εκδίκησή του στο 29’ κάνοντας το 1-0.

Η ομάδα της Σερβίας είχε πάρει φόρα, με τον Κάνγκουα στο 33’ να κάνει το 2-0. Πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου ο Μπουκαρί ξαναχτύπησε και στο 44’ έγραψε το 3-0, πηγαίνοντας την ομάδα του στα αποδυτήρια με ισχυρό προβάδισμα.

Ο 23χρονος στο 70’ έκανε το 4-0, με την Πιούνικ να μην μπορεί να αντιδράσει στην ανωτερότητα του Ερυθρού Αστέρα. Δεν σταμάτησαν όμως εκεί οι Σέρβοι και ο Μίτροβιτς στο 78’ διαμόρφωσε το τελικό 5-0! Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα, με τους «ερυθρόλευκους» να έχουν… καθαρίσει ήδη την πρόκριση! Ο Ρόντιτς στο 90′ δέχτηκε δεύτερη κίτρινη και ο Ερυθρός θα τον στερηθεί στο δεύτερο παιχνίδι.

Από την άλλη, στο ματς που διεξήχθη νωρίτερα, η Ντιναμό Κιέβου επικράτησε με σκορ 1-0 της Στουρμ Γκρατς.

Ο Καραβάεφ στο 28’ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, με την Στουρμ να μην μπορεί να αντιδράσει και να φεύγει ηττημένη. Να θυμίσουμε ότι το ματς έγινε σε ουδέτερο γήπεδο, στο Λοντς της Πολωνίας, καθώς δεν διεξάγονται αγώνες στην Ουκρανία λόγω της εμπόλεμης κατάστασης.