Κεϊτά και Σαλάχ βρήκαν δίχτυα σε λιγότερο από 100 δευτερόλεπτα, χαρίζοντας το διπλό (0-2) αλλά και την πρωτιά στην Λίβερπουλ, παρά την εύκολη επικράτηση των “μπλε” (Νάπολι – Γκενκ 4-0). Χατ-τρικ σε 38 λεπτά ο Μίλικ!

Οι πρωταθλητές Ευρώπης έφτασαν να παίζουν την πρόκριση στα νοκ-άουτ την τελευταία αγωνιστική της φάσης των ομίλων, όμως ήταν πειστικοί δικαιολογώντας τον τίτλο τους. Η ομάδα του Γίργκεν Κλοπ έχασε ευκαιρίες κυρίως με τον Σαλάχ, γλίτωσε σε 1-2 περιπτώσεις, όμως με δύο γκολ – το ένα καλύτερο από το άλλο – επικράτησε στην έδρα των μαχητικών Αυστριακών και τους περιόρισε σε συνέχεια στο Europa League. Πέρασε ως 2η μετά το 4-0 επί της Γκενκ η Νάπολ με χατ-τρικ του Μίλικ.

Ο Σαλάχ φάνηκε ότι δεν είναι σε καλό βράδυ, καθώς μόλις στο 3′ νικήθηκε σε καθαρό τετ-α-τετ από τον Στάνκοβιτς και στο 7′ οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να έχουν πάρει κάτι παραπάνω όταν το σουτ του Χουάνγκ βρήκε στο χέρι του Χέντερσον. Στο 20′ οι Reds είχαν τριπλή φάση με Μανέ, Κεϊτά, Αρνολντ, ο Χάλαντ απείλησε στο 24′ αλλά η φάση του πρώτου μέρους έγινε στο 29′ όταν μετά τη σούπερ ενέργεια του Κεϊτά, ο Σαλάχ ολομόναχος με το αριστερό έστειλε την μπάλα ένα μέτρο άουτ. Στο 43′ ο Αλισον πρόλαβε τον Χάλαντ και στις καθυστερήσεις ο Κεϊτά πήρε από τον Σαλάχ αλλά και σε αυτό το τετ-α-τετ ο Στάνκοβιτς ήταν νικητής.

Στην επανάληψη και το 48′, οι της Ζάλτσμπουργκ διαμαρτυρήθηκαν για χέρι του Λόβρεν στην περιοχή, στο επόμενο λεπτό ο Σαλάχ είχε νέα τεράστια ευκαιρία με πλασέ ψηλά έπειτα από εξαιρετική πάσα του Μανέ και στο 50′ ξανά ο Αιγύπτιος είχε μεγάλη φάση καθώς νικήθηκε από τον Στάνκοβιτς. Στο 51′ ο Χάλαντ μετά την τρομερή μεταβίβαση του Γιουνούζοβιτς σούταρε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων χάνοντας την τελευταία ευκαιρία της Ζάλτσμπουργκ για να προκαλέσει πρόβλημα στους Reds.

Και αυτό γιατί στα επόμενα λεπτά η ομάδα του Κλοπ καθάρισε νίκη, πρόκριση και πρωτιά. Στο 57′ ο Μανέ έφυγε από αριστερά, εκμεταλλεύτηκε την έξοδο του Στάνκοβιτς σκάβοντας την μπάλα και ο πρώην άσος της Ζάλτσμπουρκ, Ναμπί Κεϊτά, έκανε το 0-1 με κεφαλιά. Ενα λεπτό μετά, όλα τελείωσαν οριστικά. Ο Σαλάχ θα μπορούσε να έχει κάνει χατ-τρικ, όμως έβαλε ένα απίθανο γκολ καθώς κυνήγησε την μπαλιά του Χέντερσον, πέρασε τον Στάνκοβιτς και από αδιανόητα δύσκολη γωνία από πλάγια δεξιά βρήκε εστία για το 0-2. Στο τελευταίο κομμάτι του ματς οι γηπεδούχοι παραδόθηκαν, Φιρμίνο και ξανά ο Σαλάχ είχαν φάσεις για να γράψουν ακόμα μεγαλύτερο σκορ, όμως το 0-2 παρέμεινε μέχρι το τέλος.

Καθάρισε με χατ-τρικ του Μίλικ η Νάπολι

Μια νίκη που λίγοι δεν θα περίμεναν να έρθει πέτυχε η Νάπολι στο San Paolo κόντρα στην ουραγό του ομίλου, Γκενκ, με το χαλαρό 4-0. Πρωταγωνιστής για την ομάδα του Κάρλο Αντσελότι, τον οποίο τα ρεπορτάζ θέλουν στην έξοδο, ήταν ο Πολωνός φορ, Αρεκ Μίλικ, ο οποίος με χατ-τρικ από το πρώτο μέρος απλοποίησε από πολύ νωρίς τα πράγματα.

Βασικά, ο 17χρονος keeper των Βέλγων, Βάντερβορτ, νεαρότερος που παίζει στη διοργάνωση, τα έκανε πιο απλά, καθώς στο 3′ προσπάθησε να κάνει ντρίμπλα στον Μίλικ και εκείνος είπε ευχαριστώ και άνοιξε το σκορ. Στο 26′ ο 26χρονος μετά τη σέντρα του Ντι Λορέντζο από δεξιά τελείωσε τη φάση με τη μία και στο 38′ από τη βούλα του πέναλτι ολοκλήρωσε το χατ-τρικ στέλνοντας τις ομάδες στα αποδυτήρια με 3-0. Το τελικό 4-0 διαμορφώθηκε στο 75′ με τον Ντρις Μέρτενς να ευστοχεί αυτή τη φορά σε πέναλτι.

Νάπολι (Κάρλο Αντσελότι): Μέρετ, Ντι Λορέντσο, Μανωλάς, Κουλιμπαλί, Μάριο Ρουί, Καγιεχόν (79′ Γιορέντε), Αλαν, Φαμπιάν Ρουίθ, Ζιελίνσκι (72′ Γκαετάνο), Μέρτενς, Μίλικ (78′ Λοσάνο).

Γκενκ (Χάνες Βολφ): Βάντεβορντ, Μέλε, Ντεβέστ, Λουκούμι, Ντε Νορ (82′ Νέτο), Ιτο (72′ Χάτζι), Χροσόβσκι, Μπέργκε, Πέντσιλ, Σαματά (63′ Μπονγκοντά), Ονουάτσου.