Έσπασε… το ρόδι στο φετινό Champions League η Σεβίλλη και με τη νίκη της με 2-0 επί της Βόλφσμπουργκ έκανε μπάσιμο πρόκρισης στους «16» της διοργάνωσης.

Χρειάστηκε να περιμένει τέσσερις αγωνιστικές για να φθάσει στην πρώτη της νίκη στο φετινό Τσάμπιονς Λιγκ η Σεβίλλη και πλέον να μπει για τα καλά στην υπόθεση πρόκριση στους «16» της διοργάνωσης. Οι Ανδαλουσιάνοι επικράτησαν με 2-0 της Βόλφσμπουργκ σε ματς, όπου ήταν ανώτεροι και πιο αποφασιστικοί.

Η Σεβίλλη μπήκε δυνατά, απείλησε στο 9′ με τον Κουντέ και έφθασε στο 1-0 στο 13′ με τον Γιορντάν. Στο πρώτο 20λεπτο η Βόλφσμπουργκ δεν υπήρχε στο γήπεδο. Μόνο αμυνόταν, ωστόσο στο 23′ έδειξε σημάδια ζωής με τον Νμετσά να έχει δοκάρι. Φώναξε «παρών» σε ένα ματς, όπου στην αρχή έδειχνε ότι ήταν κομπάρσος. Εν συνεχεία η Σεβίλλη παρέμεινε σε θέση οδηγού, αλλά είχε το μυαλό της και στα μετόπισθεν.

Στο δεύτερο 45λεπτο η Βόλφσμπουργκ πίεσε ψηλά στο πρώτο τέταρτο, αλλά η Σεβίλλη δεν αντιμετώπισε πρόβλημα. Είχε καλή κυκλοφορία και τον έλεγχο του ματς έχοντας και κάποιες φάσεις, όπως αυτή του 72′ με τον Μοντιέλ και του 81′ με τον Οκάμπος. Με το 2-0 να έρχεται στις καθυστερήσεις από τον Ράφα Μιρ.

Ένα και να… καίει απ΄την Λιλ

Τη μοναξιά της κορυφής απολαμβάνει η Λιλ. Η πρωταθλήτρια Γαλλίας με πρωταγωνιστή τον on fire Ντέιβιντ που έχει σκοράρει 12 γκολ φέτος, επικράτησε με 1-0 εντός έδρας της Σάλτσμπουργκ, η οποία είχε την κατοχή, αλλά και την πρωτοβουλία, αλλά ήταν εξαιρετικά «φλύαρη».

Το ματς στο μισάωρο ήταν ισορροπημένο, ίσως ελαφρώς ανώτερη η Σάλτσμπουργκ, όμως αρκεί μία φάση με πολλές καραμπόλες, αλλά και έξι παίκτες της Λιλ στην αντίπαλη περιοχή για να αλλάξουν τα δεδομένα. Στο 31′ ήταν η φάση, όπου οι πρωταθλητές Γαλλίας κατόρθωσαν να πάρουν προβάδισμα στο σκορ με τον «καυτό» Ντέιβιντ. Ο Καναδός έγινε αποδέκτης της μπάλας και δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη δίνοντας το προβάδισμα στη Λιλ.

Πολύ «ανοικτό» ήταν το δεύτερο 45λεπτο στο Λιλ. Οι γηπεδούχοι περίμεναν και έψαχναν τη φάση στο τρανζίσιον, την ώρα που η Σάλτσμπουργκ ναι μεν είχε την κατοχή, αλλά την πρωτοβουλία, αλλά δεν μπορούσε να κάνει ευκαιρίες. Αντίθετα στο 74′ οι «λιλουά» είχαν τεράστια ευκαιρία με τον Μπαμπά για το 2-0.