Η Ίντερ κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Γκλάντμπαχ πολύ δύσκολα με 3-2, καθώς ακυρώθηκε τρίτο γκολ των γηπεδούχων για οφσάιντ, και θέλει νίκη κόντρα στην Σαχτάρ, για να συνεχίσει στο Champions League.

Σε καλό φεγγάρι αρχίζει να βρίσκεται η ομάδα του Αντόνιο Κόντε καθώς μετά το πρωτάθλημα, καλό αποτέλεσμα ήρθε και στο Champions League. Οι Nerazzurri χρειάζονταν μόνο νίκη για να ελπίζουν και πλέον όχι μόνο ελπίζουν αλλά είναι το Νο1 φαβορί για την πρόκριση την οποία θα πάρουν αν απλά νικήσουν την Σαχτάρ την τελευταία αγωνιστική στο Μιλάνο. Πρωταγωνιστής για την Ιντερ για ακόμα ένα ματς ήταν ο Λουκάκου που έβαλε δύο γκολ στο δεύτερο μέρος και καθάρισε ουσιαστικά τη νίκη.

Η Ιντερ μπήκε στο ματς σαν η ομάδα που θέλει με λύσσα τη νίκη, πίεσε στο αντίπαλο μισό και φυσιολογικά προηγήθηκε στο 17’ αν και ο Ζόμερ φέρει ευθύνη στο γκολ που δέχθηκε από τον Νταρμιάν. Οι φιλοξενούμενοι έχτισαν πάνω στο 0-1, είχαν υπεροχή, έφτιαξαν καλές προϋποθέσεις για δεύτερο τέρμα, όμως το δέχθηκαν στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους όταν ο Πλεά σκόραρε από κοντά μετά τη σέντρα του [δανεικού από την Ιντερ] Λαζάρο (1-1).

Στην επανάληψη το ματς φάνηκε πιο ισορροπημένο, όμως μίλησε για τους Nerazzurri η τρομερή ποιότητα του Λουκάκου, ο οποίος με διαγώνιο δεξί βρήκε τη γωνία μέσα στην περιοχή (64’) και στη συνέχεια τίναξε τα δίχτυα από κοντά μετά το γύρισμα πάρε-βάλε του Χακίμι (1-3). Η Γκλάντμπαχ μείωσε δύο λεπτά μετά με το δεύτερο γκολ του Πλεά, όμως δεν μπόρεσε να κάνει κάτι περισσότερο από το τελικό 2-3 και πλέον χρειάζεται αποτέλεσμα στο Santiago Bernabeu.